Ana sayfa Finans Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir? MİDES Başvurusu!

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir? MİDES Başvurusu!

Kredi notu,bankacılık geçmişinin karnesi olmakla birlikte, bazı durumlarda güncellenmeyerek kredi almaya da engel durum oluyor. Kredi notuna itiraz ederek, güncelleme yapmak mümkündür.

10
0

Kredi notu,bankacılık geçmişinin karnesi olmakla birlikte, bazı durumlarda güncellenmeyerek kredi almaya da engel durum oluyor. Kredi notuna itiraz ederek, güncelleme yapmak mümkündür.

Kredi notu, bankalarda kullanılan kredi kartı, ihtiyaç ve konut kredisi gibi tüm bireysel krediler ile banka hesap hareketlerinin, ortak bir alanda toplanıp, değerlendirilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemidir. Türkiye’de ise bankaların birleşerek kurdukları bir kurum olan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB), bankalardan kredi geçmişinizle ilgil tüm bilgileri otomatik elde ediyor ve bunları analiz ederek kredi notunuzu hesaplıyor. Kredi notunuz çok riskli (1) ve çok güvenilir (1900) olmak üzere puanlama aralığıan sahiptir.

Günümüzde ihtiyaç duyulan nakit akışı doğrultusunda, bankaların bir çoğu kredi avantajlarıyla nakit sıkıntısı çeken kişileri bir takım kolaylıklar sunmaktadır. Kredi başvurularında ise vatandaşın karşısına çıkan en büyük engel kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması olmaktadır. Kredi başvurlarının olumsuz sonuçlanmasındaki ilk kriter ise kredi notunun düşük olmasıdır. Kredi notunun düşük ve yüksek olması tamamen kişilerin, çalıştığı bankalar ile olan geçmişiyle, ödemeleriyle alakalı bir durumdur. Bankanıza kredi çekmek için başvurduğunuzda herhangi bir gecikmeli kredi kartı ya da kredili ürününüz varsa banka kredi talebinizi reddecek ve bu gecikmeli ürünlerinizin gecikmelerinizi gidermenizi isteyecektir. Bu durum kredi notunuzu olumsuz etkileyip, notunuzun düşmesine neden olacaktır. Borcunu olan kredi kartına ya da kredili ürüne gereken ödemeyi yapıp bankaya geri gittiğinizde banka size kredi notunuzun güncellenmesi gerektiğini bunun içinde beklemeniz gerektiğini size söylemektedir.

KREDİ NOTUNA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

Yapılmış olunan gecikmeli ödemeler banka tarafından otomatik olarak KKB’ye bildirilir. Yalnız bazen ödeme yapmış olduğunuz bankanın sistemsel hataları nedeniyle KKB’ye bildirilmediği ve ödeme yapmanıza rağmen KKB notunuzda yapmamış gibi göründüğü durumlar söz konusu olabiliyor. Kredi notunuza itiraz etmek için üç farklı seçenek mevcuttur.
1)Banka Aracılığı
2)KKB Resmi Sitesi
3)Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES)

Bankanıza dilekçe vererek kredi notunuzun güncellenmesini sağlayarak itirizda bulunabileceğinzi gibi, KKB resmi sitesinden risk raporu itiraz girişi yaparak da itiraz edebilirsiniz. Diğer seçenek olan MİDES bireysel müşterileri kapsamayan sistemle de itiraz başvurusunda bulunulabilir. Yaklaşık iki saat gibi sürede sonuçlandıran itiraz başvurusu için bankanız sistemle iletişime geçerek müşterinin bir sorun olduğu düşündüğü kayıtlar ile ilgili teyit istemekte. MİDES kaydın bulunduğu bankayla iletişime geçerek kayıtları talep eder ve ilgili banka kontrol ve değerlendirme işlemleri sonucunda ortaya çıkan bir hata varsa MİDES’e bildirimde bulunur ve süreci sonlandırır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here