Ana sayfa Finans Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme Yöntemleri

Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme Yöntemleri

Ödeme alışkanlıklarınızı yansıtan kredi puanınızı öğrenmek için izleyeceğiniz adımları içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

7
0

Ödeme alışkanlıklarınızı yansıtan kredi puanınızı öğrenmek için izleyeceğiniz adımları içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Bankaların sağladığı bankacılık ürünlerini kullanabilmek için kredi puanınızın bankalar için kabul edilebilir seviyelerde olması gerekmektedir. Kredi puanınız sizin ödeme alışkanlıklarınızı yansıtan puanlardır. Yani bir bankadan kullandığınız kredi ya da kredi kartının borcunu, bankanın belirlediği zaman ve ücretlerde ödeyip ödemediğinize göre şekillenir. Kredi puanınız Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan bir sisteme göre belirlenir. Bu sistemde 1 ile 1900 arasında bir puana sahip olursunuz. Eğer daha önce bankalarla hiçbir şekilde temasa geçmediyseniz kredi puanınız sıfır (0) olacaktır.

Kredi  puanınız oluşturulan sistemde, 1 ile 699 arasında ise en riskli seviye, 700 ile 1099 arasında ise orta riskli seviye, 1100 ile 1499 arasında ise az riskli seviye, 1500 ile 1699 arası iyi seviye ve 1700 ile 1900 arası en iyi seviye şeklindedir. Eğer puanınız riskli seviyelerde yer alıyorsa, bankacılık ürünlerini kullanırken sıkıntı yaşamanız muhtemel. Bankalar size yeni bir kredi ya da kredi kartı kullandırmak için ek belgeler isteyebilir. Hatta elinizdeki bankacılık ürünlerine bloke gelmesi de muhtemel olaylardan.

Kredi puanınızı merak ediyorsanız, öğrenmek için bazı seçenekler mevcuttur. Bunlar;

En gelişmiş uygulamalardan olan kredi notu sorgulama aracı Findeks ile TC kimlik numaranız ile sorgulama başlatabilirsiniz.

Banka şubeleri,

Bankaların sunmuş oldukları online hizmet kanalları.

Bu sistemleri kullanarak kredi puanınızı öğrenme işlemleri, şirketlerin politikaları gereği ücretli olabilmektedir. İşlemlerinizi gerçekleştirirken adımları dikkatlice izlemenizi tavsiye ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here