Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Bankalardan Nasıl Kredi Kullanabilir?

Bankalardan alacağınız krediler için en belirleyici koşul kredi notu. Peki kredi notunuz düşükse ne yapmalısınız?

Bankalardan alacağınız krediler için en belirleyici koşul kredi notu. Peki kredi notunuz düşükse ne yapmalısınız?

Kredi notu bankalar tarafından verilere göre yapılan hesaplamalar sonucu elde edilen bir nottur ve kişilerin kredi notu bilgisine tüm bankaların erişim hakkı vardır.

Kredi notunuz, bankalara olan kredi geri ödemeleriniz ya da kredi kartı ödemelerinize bağlı olarak belirlenmektedir. Kredi notunuzun yüksek olması için, bankalardan aldığınız kredileri düzenli ve zamanında ödemiş olmanız, eğer var ise kredi kartı borçlarınızı aksatmamanız gerekir.

- Advertisement -

Eğer bankalarla yaptığınız işlemlerde bir sıkıntı çıkmıyor, yani tüm geri ödemelerinizi eksiksiz ve zamanında yerine getiriyorsanız kredi notunuz yüksek olacaktır. Ancak bunun tam tersi bir durumda, yani ödeme aksaklıkları, gecikmeleri ya da mevcut borçlarla kredi notunuz düşüşe geçecektir. 

Kredi notunun yüksek olmasının en büyük getirisi, bankalara yapacağınız kredi başvurularının olumlu yanıtlanıp yanıtlanmayacağını bu notun belirliyor olması. Bu nedenle kredi notunuzun yüksek olması size her zaman avantaj sağlayacaktır.

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilirler?

Çoğu banka kredi notu düşük tüketicilere kredi vermeyi tercih etmez. Ancak nadiren de olsa bazı bankalar kredi notu düşük başvuru sahiplerine küçük bütçeli kredi imkanları sağlamaktadırlar. Kredi notu bankalar için sizin geri ödeme teminatınız anlamına gelir. Ödemelerinize sadık kalacağınıza dair teminatınız ne kadar sağlamsa, bankalar size kredi imkanı sağlamaya o kadar sıcak bakacaklardır. Fakat ödemelerinizi düzenli yapacağınıza dair bir teminatınız bulunmazsa, bankalar size kredi imkanı sağlamaktan kaçınır. Kredi notunuz bankaların size kredi verip vermeyeceğini belirleyen en büyük unsurdur diyebiliriz.  Fakat kimi bankalar, başvuru sahiplerine güvenir ve kredi notları düşük olsa dahi tüketicilerin kredi başvurularını onaylar. Bunun için bazı şartlar koşarlar elbette. Bu şartları bankaların intenet sayfasından öğrenebileceğiniz gibi size en yakın şubeye giderek de sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Her banka tüketicilere farklı şartlar koşsa da ilk şart elbette düzenli geri ödemeler gerçekleştirebilmeniz olacaktır. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.