Ana sayfa Finans Kredi Kartı Güvenliği için Pratik Bilgiler

Kredi Kartı Güvenliği için Pratik Bilgiler

Kredi kartı dolandırıcılığı günümüzde hat safhaya ulaşmıştır. Kartların güvenliğini sağlayabilmek adına kolay ve pratik güvenlik önlemleri için içeriğimize göz atabilirsiniz.

8
0

Kredi kartı dolandırıcılığı günümüzde hat safhaya ulaşmıştır. Kartların güvenliğini sağlayabilmek adına kolay ve pratik güvenlik önlemleri için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kredi kartları ülke genelinde çok büyük bir yaygınlıkla kullanılmaktadır. Kişinin aylık gelir-giderini düzenlemeye yarayan bu kartlar, yüklü miktarda yapılan alışverişleri rahatlıkla ödeme imkanı sağlar. Ödemeler taksitlendirilebilir, para çekimi yapılabilir ve otomatik fatura ödeme talimatları verilebilmektedir.

Kullanım bu kadar yaygınken, dolandırıcıların sayısında da bir artış olması da kaçınılmazdır. İçeriğimizde kredi kartı güvenliğini sağlayabilmek için yapılması gerekenler yer alacak.

Şifrenizi kimseyle paylaşmayın

Kredi kartı için belirlenen şifre sadece kullanıcıya aittir. İkinci bir kişinin bilmemesi gerekmektedir. Kart şifresinin başkasıyla paylaşılması ve daha sonra bakiyenin bitirilmesi tamamen kullanıcının problemidir. Kişi bir başkası için bile işlem yapacak ise bunu kendi eliyle yapmalıdır.

 Aksi takdirde şifre istenmeyen kişilerin eline geçebilir. Bir banka personelinin bile kart şifrenizi bilmemesi gerekmektedir.

E-Ticaret konusunda dikkatli olunmalıdır

Günümüzde e-Ticaret sistemi üzerinden alışveriş yapmak büyük bir yaygınlık kazanmıştır. İnsanlar AVM’lere giderek alışveriş yapmak yerine, intenetten saniyeler içerisinde sipariş vermektedir. Bu sistemin kolaylığı, indirim kampanyalarına erişimin çok kolay olmasıdır da. Her ne kadar böyle avantajlar söz konusu olsa da, bu siteler üzerinden dolandırıcılıklar yapılmaktadır.

Alışverişler sadece güvenli e-ticaret siteleri üzerinden gerçekleştirilmelidir. İntenet tarayıcınızda web sitesinin yazdığı bölümün hemen sol kısmında Güvenli, Güvenli Değil veya Tehlikeli bildirimi yapılır. Güvenli Değil veya Tehlikeli bildirimi yapılan e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapılmamalıdır. Bunun yanında alışveriş yapılan sitelerin güvenlik koşulları incelenmeli, yapılan yorumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

ATM kullanımıyla dolandırıcılık

ATM üzerinden yapılan para yatırma, çekme, transfer veya borç ödeme işlemlerinde de dolandırıcılıklar gerçekleştirilmektedir. Artık ATM’lere bir cihaz takılarak buradan dolandırıcılar kişinin bütün kart bilgilerine erişebilmektedir. ATM’de olağandışı bir durum fark edilmesi halinde, işlem yapmayı bırakmanız tavsiye edilmektedir.

ATM ile işlem yapılacağı zaman çevrenin kontrol edilmesi gerekmektedir. Burada şüpheli şahıslar görmeniz halinde işlemler iptal edilmeli daha sonraya ertelenmelidir. Çünkü bu kişiler kamera, fiziksel müdahale ile dolandırıcılık yapmaya çalışabilmektedir.

Böyle durumlarla karşılaşan kişi müşteri hizmetleriyle görüşme sağlayarak hemen şifre değişim talebinde bulunmalıdır. Bunun yanı sıra ATM’nin bulunduğu güvenlik kamerasına erişim sağlanarak gerekli hukuki işlemler başlatılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here