Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Kredi Borcunu Ödeyemeyen Memurlar için Yasal Süreç Nasıl İşler?

Kredi kullanmayan kişi günümüzde çok az sayıda olduğunu düşünürken, çekilen kredi ödenemediğine ise karşılaşılacak durumlar oldukça can sıkıcıdır. Kredi borcu ödeyemeyen memurlar için yasal süreç nasıl ilerler? detaylı bilgiler yazımızda.

Kredi kullanmayan kişi günümüzde çok az sayıda olduğunu düşünürken, çekilen kredi ödenemediğine ise karşılaşılacak durumlar oldukça can sıkıcıdır. Kredi borcu ödeyemeyen memurlar için yasal süreç nasıl ilerler? detaylı bilgiler yazımızda.

Kredi kullanırken bankaya vadettiğimiz kredi ödeme günleri her borçlu için çok önemlidir. İhtiyaç, konut veya taşıt kredisi kullanırken bankanın bziden istediği evrakalrı hazırlayıp kredi talebinde bulunuruz. Kredi kullandıktan sonra her ay geri ödemelere başlarız. Ancak bazı durumlarda bazı aksaklıklar yaşanabilir. Kredi borcunu ödeyemeyen memurlar için yasal süreç hemen başlar.  Bazı memurlar ödeyemedikleri kredi borçlarından dolayı işinden atılacağı kaygısı doğar. 

BORCUNU ÖDEYEMEYEN MEMURA YASAL SÜREÇ NASIL İŞLER?

- Advertisement -

Herhangi bir memur kullandığı kredinin geri ödemesi safhasında sıkıntı yaşarsa, bunun bedelini asla işi ile ödemez. Banka alacağı tutarı icra davası açarak almaya çalışır. Olabilecek ilk yaptırım borçlu memurun maaşına haciz gelmesiyle başlar. Memur sorunsuz bir şekilde işine devam edebilir. Ayrıca maaşının hepsine haciz işlemi uygulanmaz. Dörtte birine gelen haciz ile kredi borcunu ödemeye başlar. 

Memura Haciz Hangi Durumlarda Gerçekleşir?

Banka borçlusuna ilk önce bilgilendirme smsleri atar. Ödeme yapılmadığı taktirde telefon ile arama durumu gerçekleşir. Üzerinden iki ayın geçmesi halinde ihtaname süreci başlar. Bu safha en son ki aşamadır.  Borcun yine ödenmemesi halinde yasal takip başlar. Memur bundan sonra yasal takip bildirimleri ve haciz süreci ile karşılaşır. 

Bazı önemli durumlar haricinde memur borcunu kasten ödemediği anlaşılırsa  kınama cezası alabilir. Kınama cezası devlet memurlarının yükselme süreçlerinde olumsuz etkiler. Burada dikkat edilmesi gereken durum borçlu memurun  ödeme yapmamsının tamamen kasıttan oluştuğundan emin olmaktır. Memur kredi kartı alıp harcama yaptıktan sonra borcunu ödemiyorsa veya kredi çekip aylık taksitlerini düzenli ödemiyorsa buarada kasıttan söz edilebilir. Gerekli cezai işlem başlatılır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.