Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Kredi Başvuru Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta

Kredi başvurusu yaparken uygun olan krediyi seçebilmek için belirli kriterleri değerlendirmek gerekmektedir. Başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken 10 kuralın ne olduğunu sizin için derledik…

Kredi başvurusu yaparken uygun olan krediyi seçebilmek için belirli kriterleri değerlendirmek gerekmektedir. Başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken 10 kuralın ne olduğunu sizin için derledik…

Kredi çekerken çok ince düşünüp hareket etmeliyiz. Zira yapacağımız yanlış bir seçim ileride ödemelerde sıkıntı yaşamamıza ve daha da olumsuz sonuçlar doğmasına neden olabilecektir. Sadece olumsuz sonuçlar değil, kredi mülakatlarında hangi bankadan daha uygun faiz oranı ya da taksit ödemelerinin daha uygun olması konusunda fikir sahibi olmalıyız. Bu açıdan kredi mülakatlarında dikkat edilmesi gereken 10 kuralın neler olduğunu gözatalım.

  • 1- Öncelikli olarak maaşınızın yarına tekabül edecek taksit ödemelerini seçmelisiniz. Ödeyebileceğiniz taksit tutarına göre ne kadar kredi çekeceğinizi hesaplamalısınız. Ödeme planınız kredi çekmek için öncelikli kuralnız olmalıdır.
  • 2- Bankadan ne kadar kredi talep edeceğiniz önceden belirlemelisiniz. Bankalarda kredi türleri ve vade sayıları aynı olmaktadır. Ama sizin ihtiyacınız ne kadar olduğu ve bu ihtiyacınız oranında hangi bankanın avantajlı olacağını öngörmeniz gerekir.
  • 3- Vade seçeneklerinin neler olduğunu bilmelisiniz. Öneğin bireysel ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi 48 ay vadeli olurken konut kredileri 360 vadeye kadar çıkabilmektedir. Bunların yanında dosya masrafı, ekspertiz ücretleri ve ek masrflarda ekneceğinden hesplarınızı buna göre yapmalısınız. Hangi vadeli kredi size uygun gelir bunu planlamalısınız. 
  • 4- Bankalar arası kıysalama yaptığınızda faiz oranları üzerinden değil maliyet oranları üzerinden kıyaslayın. Çünkü maliyet oranları faiz artı masraflar eklenerek en son ne kadar ödeme gerçekleştireceğinizi belirten rakamlardır. Bu oran üzerinden bankaları kıyaslarsanız size en uygun bankayı seçme şansınız olacaktır.
  • 5- Kredi türünüzü doğru seçin. İhtiyacınız oranında hangi kredi türü sizin işinize yarayacaksa o kredi türünebaşvurunuzu gerçekleştirin. 
  • 6- Bankaya başvuru yapmadan önce kendi ödeme planınızı oluşturup o şekilde başvuruda bulunun. Banka sizin ödeme planınıza uygun bir plan gerçekleştirecektir. Aksi takdirde banka da az zamanınız oalcağından size sunulan planı kabul etme şansınız yüksek olacaktır ve ileride ödeme zorluğu çekebilirsiniz.
  • 7- bankaların hepsi yasal olarak binde beş oranında masraf almaktadır. Ama bunun dışında ekspertiz ücreti, sigorta ve ek masraflarıda göz önünde bulundurup ona göre seçim yapın.
  • 8-  Bankaya kredi başvurusu yapmadan önce bankaya göstereceğiniz teminatların hazır olmasında fayda vardır. 
  • 9- Kredi öderken göz önünde bulundurmanız gerekn şey ek masrafların çıkma olasılığıdır. Ek masraflarla birlikte taksitlerinizin artabileceğini bilmelisiniz ve buna göre önkeminizi almalısınız. 
  • 10- En önemli kurllardn bir de birçok bankadan çekmek istediğiniz kredi ile ilgili teklif almaktır. Çalıştığınız banka ya da maaşınızı çektiğiniz banka size avantajlar sunacaktır elbet ama siz yinede diğer bankalardan teklif alarak kıylaslamalarınızı yapın…
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.