Ana sayfa Eğitim KPSS 2019 Sınav Tarihleri Takvimi ve Sınav Ücretleri Belli Oldu! Hangi KPSS...

KPSS 2019 Sınav Tarihleri Takvimi ve Sınav Ücretleri Belli Oldu! Hangi KPSS Ne Zaman Yapılacak!

Adayların heyecan ile beklediği KPSS 2019 tarihleri az çok şekillendi. KPSS 2019 Sınav Tarihleri Takvimi ve Sınav Ücretleri ve Hangi KPSS Sınavının ne zaman yapılacağına dair tüm detaylar yazımızın devamında.

6
0

Adayların heyecan ile beklediği KPSS 2019 tarihleri az çok şekillendi. KPSS 2019 Sınav Tarihleri Takvimi ve Sınav Ücretleri ve Hangi KPSS Sınavının ne zaman yapılacağına dair tüm detaylar yazımızın devamında.

Adayların heyecan ile beklediği 2019 KPSS tarihleri belli oldu. Memur olmak isteyen adayların girdiği Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)  her yıl binlerce aday başvuruyor.

Büyük bir heyecan ile beklenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) tarihleri henüz belli olmasada geçen seneki sınavın tarihleri baz alınarak bilgi verebiliriz. ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlar genelde her yıl aynı zaman da yapılır.

2019 yılında 2018 yılına göre daha az aday sınava girecek. Bunun nedeni ise çift yıllarda KPSS B grubu dediğimiz düz memurluk kadrolarını isteyen adayların gireceği bir sınav yılı olmaması. Çift yıllarda ortaöğretim, lise ve lisans mezunu adaylar çift yıllarda bu sınava girebilirler.

Tek yıllarda ise KPSS-ALAN grubu ve KPSS ALAN ÖĞRETMENLİK BİLGİSİ AÖBT sınavları her yıl yapılmakta. KPSS ALAN öğrencileri öğretmenler veİktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının girebileceği sınavlardan oluşuyor.

2019 yılında yapılacak olan KPSS tarihlerini geçen senenin tarihlerini baz alarak bizde şöyle tarihlendirebiliriz;

KPSS lisans sınavlarına başvurular 2019 MART ayında başlar.  2017 yılında 13 Mart ayında başvurular başlamıştı, bu sene de aşşağı yukarı aynı günlerde başvuruların başlayacağını tahmin ediyoruz. Sınav merkezi, Genel Yetenek – Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavlarını 2017 yılında 21 Mayıs’ta yapılmıştı. 2019 yılında bu üç sınav yine mayıs ayında yapılması bekleniyor.

Alan Bilgisi Sınavlarıise Genel Yetenek Genel Kültür sınavlarından tam bir hafta sonra yapılmaktadır. 2019 yılında yine bu sınavların aynı tarihlerde yapılacağı beklenmektedir.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavı ise sınavda 2 ay sonra, Temmuz ayında yapılmaktadır, 2019 yılında da yine aynı zamanlarda yapılacağını bekliyoruz.

Sınav ücretleri ise;KPSS Genel Yetenek- Genel Kültür oturumu 60TL

Eğitim Bilimleri Sınavı 60 TL

KPSS Alan Bilgisinde ise her bir oturum 40 TL’ den oluşmaktadır. KPSS Alan öğrencileri 3 oturuma girmektedirler.

AÖBT ise 60 TL. Olarak ücretlendirilmektedir. Geçen sene ÖSYM’nin ücretlendirilmesi bu şekildeydi, umarız ki fiyatlarda bir arttırım yapılmaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here