Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Köy Korucusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Başvurulur?

Köy korucusu olmak için hangi şartlar gerekli? Başvurular nereye ve nasıl yapılır? Başvuruda aranan şartlar ve detaylar yazımızda…

Köy korucusu olmak için hangi şartlar gerekli? Başvurular nereye ve nasıl yapılır? Başvuruda aranan şartlar ve detaylar yazımızda…

Kanun Hükmünde Karaname ile korucularla ilgili çok önemli değişiklikler yapıldı.  Yeni düzenleme ile amaç Köy Korucusularının yaş ortalamasını düşürmek ve şu an 42 olan yaş ortalamasının 30 a çekmek. Alımlar için istenen mecburi ikametgah adresi nedeni ile müracatları bulunduğunuz ilçe kaymakamlıklardan veya bu kaymakamlıklara ait web sayfasından takip edebilirsiniz.

Terörle mücadele yönünden çok önemli bir yere sahip olan Köy Korucuları isminin Güvenlik Korucuları olarak değiştirileceği düşünülüyor. Yakın zaman içinde yaşlarından dolayı emekli olan kişilerin yerine gençlerin getirilmesi istihdam yönünden fayda sağlayacak.

- Advertisement -

678 sayılı Kanun Hükmündeki Karaname ile 49 yalının üzerindeki çalışanların emekli edilmesi kararı daha fazla görevli alımı kolaylaşmış oldu. Korucuların yaş araları 40-50 olan 18 bin korucu emekli edildi.Yapılan bu değişikliklerle beraber 2017 yılında 25 bin köy korucusu alınacağı açıklandı.

Memur maaşlarına yakın ücretler alacak olan görevliler Güvenlik Korucuları Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen maaşların memur maaşına yakın olması için çalışmalara devam ettiğini belirtti. Maaş artımı konusunda İçişleri Bakanlığı ile görüşüldüğünü açıkladı.

Kimler Başvuru Yapabilir?

678 sayılı Kanun Hükmündeki Karanameden dolayı 49 yaşının üzerindeki kişiler başvuru yapamaz.TC vatandaşı olması , erkek ve askerliğini yapmış olması gerek , sağlık sorunun bulunmaması siyasi parti üyeliğinin bulunmaması, adli sicil kaydının bulunmaması isteniyor. 

İstenen belgeler arasında nüfus cüzdanı dilekçe diploma veya okuryazar olduğuna dair belge askerlik belgesi 6 adet vesikalık fotoğraf sabıka kaydı ve görevlendirileceği köyde oturduğuna dair ikametgah belgesi var. Korucuların silah kullanması gerektiğinden dolayı sağlık kurulu raporu isteniyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.