Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

KOSGEB Esnafa Kira Desteği Ne Kadardır? Kosgeb Kira Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB, Türkiye’de girişimcilerin işletmelerini rahat bir şekilde kurabilmeleri ve işletebilmeleri için kira ödemeleri için hibe desteği vermeye devam ediyor. Kosgeb’in esnaflara sağlamış olduğu “Kosgeb Esnaf Kira Desteği” başvurusu ve şartları konusunda detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB, Türkiye’de girişimcilerin işletmelerini rahat bir şekilde kurabilmeleri ve işletebilmeleri için kira ödemeleri için hibe desteği vermeye devam ediyor. Kosgeb’in esnaflara sağlamış olduğu “Kosgeb Esnaf Kira Desteği” başvurusu ve şartları konusunda detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de ekonominin kalkındırılmasında en temel rolü oynayan kurumlar esnaflardır. KOBİ işletmeleri olarak da tanımlanabilecek olan esnaf işletmeleri, ekonominin mikro parçaları olarak aslında geleceğin holdinglerine dönüşmeyi vaad etmektedirler. Bu kapsamda bu ticari birimlerin geliştirilmesi, modenize edimesi ve kalkındırılması için devlet tarafından önemli destekler sağlanmaktadır. Hem hibe destekleri hem de faizsiz kredi olanakları sağlayan devletin bu destekkerini koordine eden kurum ise KOSGEB’tir.

KİRA ÖDEMELERİNE ÖNEMLİ DESTEK

- Advertisement -

İşletmelerin faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için kiralayacakları mekanlara kira ödemeleri yapmaları gerekmektedir. Bu ödemeler esnafın daha işe başladığı günden itibaren işlemeye başladığı için henüz gelir getirmemiş olan bir işletme için büyük bir ekstra maliyettir. Bu yönden de finansal kaynağa ihtiyaç duyan esnafa KOSGEB tarafından kira desteği sağlanmaktadır. Aslında yalnızca kira desteği değil; açılış harcamaları, açılış için gerekli satın alımlar ve kira için aynı anda hibe desteği olarak 50 bin TL tutarında ödeme yapılmaktadır. 

Bu desteğin 2 bin TL’si açılış için, 18 bin TL’si açılışta gerekli olan makine ve teçhizatların alınması için 30 bin TL’si ise kira ve diğer giderler için verilmektedir ve geri ödemesizdir. Eğer kişinin kullandığı bu hibe desteği yetersiz gelirse bu durumda toplamda 100 bin TL tutarında geri ödemeli destek de alabilmektedir. Üstelik kosgeb kira desteği için geri ödemeli kredi alanlar faizsiz olarak uygun ödeme seçenekleri ile geri ödeme yaparlar.

NASIL FAYDALANILIR?

İlk olarak KOSGEB’ten uygulamalı girişimcilik eğitimi derslerini almanız ve bu derslerin sonunda da uygulamalı girişimcilik sertifikasını almanız gerekmektedir. Ardından işletmenizin projesini oluşturmanız ve projeyi tamamladıktan sonra kurumun ilgili komisyonuna sunmanız gerekmektedir. Kurum eğer başvurunuzda sunduğunuz projeyi onaylar ise bu durumda tarafınıza hibe desteği sağlanacaktır ve eğer isterseniz krediden de faydalanabileceksiniz.

2017 yılında girişimcilerin korunmasını amaçlayan bir düzenleme gerçekleştirildi. Bu düzenleme kapsamında girişimciler artık önce KOSGEB’e başvurduktan sonra işletmelerini açabilecekler. Böylelikle de projelerinin onaylanmaması durumunda yatırımlarını finanse edememe ve zarar etme riski ile karşı karşıya kalmayacaklar. Ayrıca hali hazırda işletmesini çalıştıran esnaflar da KOSGEB’in desteklerinden faydalanabilme hakkına sahiptir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.