Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Konyak (kanyak) fiyatları 2019 – Zamlı güncel markarlarına göre konyak fiyatları ne kadar?

Yüksek alkollü içkiler arasında yer alan ve küresel piyasada su gibi tüketilen konyak fiyatları son düzenlemeyle artış gösterdi. Konyak ya da diğer adıyla kanyak fiyatları ne kadar, kaç para, kaç TL oldu? Tüm konyak markaları ve çeşitleri ile zamlı, yeni, güncel, en son konyak fiyatları listesi içeriğimizde yer alacak.

Yüksek alkollü içkiler arasında yer alan ve küresel piyasada su gibi tüketilen konyak fiyatları son düzenlemeyle artış gösterdi. Konyak ya da diğer adıyla kanyak fiyatları ne kadar, kaç para, kaç TL oldu? Tüm konyak markaları ve çeşitleri ile zamlı, yeni, güncel, en son konyak fiyatları listesi içeriğimizde yer alacak.

Yüksek alkollü içki sevenlerin bir numaralı tercihi konyak, Fransa’nın doğusunda üretilmiştir. Adını Fransa’nın Cognac kasabasından almakta olan konyak, spesifik bir alkoldür. Meslek birliği tarafından alınan karara göre Fransa dışında üretilen konyaklarda aynı isim kullanılamamaktadır. Konyak, Türkiye’de Çanakkale Kanyak Fabrikası tarafından üretilmektedir. Tekel Konyağı olarak da bilinen bu yüksek alkollü içki tam olarak konyak değildir. Beyaz şarap damıtılarak üretilen konyaklar, sarı ve kendine has bir renge sahiptir.

40 derecede kadar alkol oranına sahip olan konyaklara yanık şarap ismi de verilmektedir. 17. yy’da ilk olarak üretildiği tahmin edilen konyaklar Türkiye’de de sıklıkla tercih edilmektedir. Yoğun ve sert içki içmeyi sevenler için akla gelen ilk içki genellikle konyak olmaktadır.

Türkiye’de Konyak Kaç TL?

Küresel piyasada da olduğu gibi Türkiye’de de rağbet gören bir içki olan konyak, ciddi bir tüketim hacmine sahiptir. Ancak şişe konyak fiyatlarının ülkeden ülkeye çok büyük değişikliklerle satılmakta olduğunu söylemekte fayda var. Özellikle de civar Yunanistan, Gürcistan ve KKTC’ye bakıldığı zaman Türkiye’ye göre alkolün çok daha ucuz olduğu görülmektedir. Nihayetinde Türkiye’de alkole uygulanmakta olan Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi fiyatları doğrudan etkilemektedir. Hatta bir şişe alkolden alınan vergi şişe fiyatının yaklaşık yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra yılbaşı döneminde alkole zam yapılıp yapılmayacağı konuşulmaktayken, Resmi Gazete’de alkole yüzde 13.48 oranında zam yapılacağı yayınlandı.

Konyak Nasıl Bir İçkidir?

Beyaz şarabın bakırda iki kere damıtılmasıyla ortaya çıkan ürün, yaklaşık 60-70 derece olarak ortaya çıkmaktadır. Şeffaf renkteki konyaklar en az 2,5 yıl bekletilerek içilebilecek nitelikte bir konyak ortaya çıkmış olur. Konyak içmeyi çok seven pek çok kişi özellikle de karamel aromalı olanları tercih etmektedir. Yıllandıkça aroma olarak daha lezzetli bir hal alan bu alkolün yapımında kalite çok büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle de yaşlı ve sağlıklı olan meşe ağaçlarından yapılan konyaklar daha pahalı olmasına karşın lezzet olarak da bir hayli farklı olmaktadır.

Asya’da yer alan soğuk ülkelerde daha çok tercih edilmekte olan konyak, soda veya su katılarak tüketilmektedir. Kendine has bardaklarla tüketilen konyak içilmeden hemen önce hafifçe çalkalanmalıdır. Avuç içerisinde ısıtıldıktan sonra tüketilmesi halinde ise konyağın aroması daha çok hissedilmektedir. Pek çok kişi bu alkolü tüketirken yüksek alkolün kesilebilmesi için çikolata tercih etmektedir.

Konyak Güncel Fiyatları

Konyak fiyatları mağazadan mağazaya değişkenlik gösterebilmektedir. Büyük firmalarda fiyatlarda büyük değişiklikler gözlenmese de, süper market ve büfe gibi yerlerde küçük farklar ortaya çıkabilmektedir. İçeriğimizin devamında markalara ve fiyatlara göre en çok tercih edilen konyaklar ve güncel fiyatları yer alacak.

Martell Konyaklar Ne Kadar?

1715 yılında üretime başlayan konyak firması Martell, dünyada kaliteli konyak üretimi yapan sayılı firmalardandır. En çok bilinen şirketlerden bir tanesi olan Martell, hacim ve fiyat olarak da doğrudan ortaya koymaktadır. Firmanın dolaşıma soktuğu konyakların şişe fiyatları aşağıdaki gibidir.

Martell V.S. 70 cl : 197,50 TL

Martell V.S.O.P. 70 cl : 275,00 TL

Martell X.O. 70 cl : 680,00 TL

Remy Martin Konyakları Ne Kadar?

1724 yılından bu yana konyak üretimine aralıksız olarak devam etmekte olan Remy Martin, küresel piyasanın önder isimlerindendir. Türkiye’de de pek çok süper markette satışları yapılmakta olan Remy Martin konyakları, ürünleriyle de sevenlerine hitap etmektedir. Türkiye dolaşımında olan Remy Martin’in fiyatları aşağıdaki listede yer aldığı gibidir.

Remy Martin V.S. Grand Cru 75 cl : 140,00 TL

Remy Martin X.O. 75 cl : 440,00 TL

Hennessy Konyakları Ne Kadar?

1765 yılında kurulan ve tam ismi Jas Hennessy olan firma, her yıl yaklaşık 50 milyonu aşkın şişe konyak satmaktadır. Küresel piyasada konyak dendiği zaman akla gelen ilk firmalardan olan Hennessy, dünya pazarında konyağın yüzde 40’ını satma başarısına sahiptir. Lezzet bakımından tüketicilerini tatmin etmeyi başaran firmanın Türkiye’deki satış fiyatları aşağıdaki listede yer almaktadır.

Hennessy V.S. 70 cl : 180,00 TL

Hennessy V.S.O.P. 70 cl : 290,00 TL

Camus Konyakları Ne Kadar?

Az önce bahsedilen firmalara göre daha geç kurulan, ancak kalite bakımından onlardan geri kalmayan bir firma da Camus’tur. Genellikle havalimanlarında konyak içmek isteyenlerin tercihine sunulan Camus marka konyaklar da küresel piyasanın önemli aktörlerindendir. Firmanın ürettiği konyakların Türkiye’de güncel satış fiyatları aşağıda yer almaktadır.

Camus V.S. 70 cl : 130,00 TL

Camus V.S.O.P. 70 cl : 200,00 TL

Courvoisier Konyakları Ne Kadar?

Courvoisier, 1835 yılında kurulmuş olan ve Prestige de la France ödülünü almaya layık görülen tek konyak firmasıdır. Firma aynı zamanda dünyadaki en büyük 20 marka arasına kendi ismini yazdırmayı da başarmış bir şirkettir. Dünya çapında başarılı kabul edilen firmanın ürettiği şişe konyakların Türkiye’deki güncel fiyatlarına aşağıdan erişebilirsiniz.

Courvoisier V.S.O.P. 70 cl : 275,00 TL

Courvoisier V.S.O.P. 100 cl : 365,00 TL

Courvoisier X.O. 70 cl : 680,00 TL

Nepoleon Konyakları Ne Kadar?

Fiyat performans ürünü olarak bakıldığında konyak severlerin tercihi genellikle Napoleon konyakları olmaktadır. Firma kendine has prosedürlerle üretim yapmakta ve hiçbir ürün 6 yıl olgunlaşmadan piyasaya sürülmemektedir. Kalitenin tesadüf olmadığını kanıtlayan Napoleon firmasının ürettiği konyakların Türkiye’deki güncel satış fiyatlarına aşağıda yer verdik.

Napoleon V.S.O.P. 70 cl : 87,50 TL

Truva Kanyakları Ne Kadar?

Çanakkale’de tekel tarafından üretilmekte olan (kanyak) yüzde 41 oranına sahip konyaklar üretmektedir. Firmanın konyak ismiyle üretim yapamamasının sebebi de, isminin Fransa’ya ait olmasıdır. Bundan dolayı da yurtiçinde yapılan üretimde kanyak ismi tercih edilmektedir. Yerli üretim olan yüksek alkollü kanyağın Türkiye’deki zamlı satış fiyatı aşağıda yer almaktadır.

Truva Kanyak 70 cl : 70,00 TL

Tabii Kanyakları Ne Kadar?

Bir diğer tekel konyak (kanyak) üretimi yapmakta olan firma da Tabii Kanyak’tır. Yerli üretim olmasıyla birlikte yurtiçi dolaşımda diğer firmalara göre Tabii Kanyak’ın daha uygun fiyatlara sahip olduğunu söylemekte fayda var. Güncel Tabii Kanyak fiyatlarının ne kadar olduğuna aşağıdan erişebilirsiniz.

Tabii Kanyak 70 cl : 67,50 TL

Sorau Brandy Konyak Ne Kadar?

Türkiye dolaşımında yer alan konyak firmalarından bir tanesi de kendine has lezzeti olan Sorau Brandy’dir. Kalite konusunda hassas bir davranış takınmaya kararlı firmanın Türkiye’deki güncel şişe fiyatları listede yer aldığı gibidir.

Sorau Brandy 100 cl : 147,50 TL

Cemiyet Kanyak Ne Kadar?

Cemiyet Hakiki Kaynak, genellikle ismiyle yerli üretim olduğunu gösteren bir firma gibi görünmektedir. Ancak bu firma üretimlerini Fransa’da gerçekleştirmektedir. Nihayetinde fiyat olarak da yerli üretim konyaklara göre daha pahalı olduğunu görmek mümkündür.

Cemiyet Hakiki Kanyak 70 cl :  94,00 TL

Konyaklar kullanılan üzüm türüne göre farklı şekillerde sınıflandırılmaktadır. En ucuz konyak çeşidi olan VS konyaklar, en az 2,5 sene bekletilmelidir. Orta segmentte yer alan konyaklar ise VSOP konyak olarak bilinmektedir. Bu konyakların dolaşıma sokulabilmesi için ise en az 4,5 yıl yıllandırmak gerekiyor. En üst seviyede kaliteye sahip konyaklar ise XO konyak olarak bilinmektedir. Bu konyakların dolaşıma girmesi için ise en az 6 yıl bekletilmesi gerekmektedir. Tabii kalite durumuna bağlı olarak da fiyatların daha da yükseldiğini söylemek gerekiyor. Yapım aşamasında şeker kullanılmayan nadir alkollerden olan konyakın çok hassas olduğunu anlatmak gerekmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.