Ana sayfa Finans Konutlarda İpotek, Haciz ve İntifa Hakkı Hakkında Merak Edilenler

Konutlarda İpotek, Haciz ve İntifa Hakkı Hakkında Merak Edilenler

Banka sayısının giderek artması ile tüketiciler için alternatifler çoğaldı. Kredi çekmek isteyen ve kredi sicilinin kötü olması engeline takılan tüketiciler içinse bankalardan teminatlı kredi seçenekleri mevcut.

6
0

Banka sayısının giderek artması ile tüketiciler için alternatifler çoğaldı. Kredi çekmek isteyen ve kredi sicilinin kötü olması engeline takılan tüketiciler içinse bankalardan teminatlı kredi seçenekleri mevcut.

Yaşam şartları tüketicileri finansman konusunda zorladıkça soruna çözüm arayışları da artıyor. Bankalar hem tüketicilerin bu sorununa çözüm kaynağı sunmak, hem de müşteri sayılarını arttırmak için çeşitli olanaklar sunuyor. Bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte, birçok banka teminat seçeneği ile kredi imkanı sunmakta.

Konut İpoteği

Konut ipoteği, alacaklıların ödemelerini garantiye almak için konut tapusuna koyduğu rehin işlemidir. İpotek işlemini gerçekleştiren kurum ya da kişi olabilir. Şartları anlaşma ya da sözleşme ile belirlenen ipotek sonucunda, alacaklı olan kişi ya da kurum borçlu şahıs ile parasal anlaşmazlık yaşadığı durumlarda ipotekli konutu haciz ile satışa çıkartma hakkına sahiptir. İpotekli konutun alacaklı tarafından satışının gerçekleştirilmesi, kurum veya kişinin rızası ile gerçekleşebilmektedir. İpotek sözleşmesi yapılırken, hem alıcı hem borçlui sözleşmenin şartlarını iyi bilmeli ve araştırmalarını yapmalıdır. Kişi üzerine ipoteklenen konutlar miras yasası ile mirasçıya geçebilmektedirler.

Konut İpoteği’nin en çok karşımıza çıktığı alan konut kredileridir. Konut kredisinin vadesi dolana yani toplam kredi borcunun tamamı borçlu tarafından ödenene kadar, kredi ile alınan konut bankanın üzerine ipotekli kalır. Kredi vadesi yani borç bitince, konut kredisindeki rehin kaldırılır ve ipotek ortadan kalkar.

Konutlarda Haciz

İpotek ile haciz birbiriyle bağlantılıdır. Haciz, ipotek sahibi olan alacaklının, borçlu durumdaki kurum veya kişiden ipotek ettiği konuta el koyması anlamına gelir. Haciz işlemi uygulayan alacaklı, borçlu ile arasında yaşanan anlaşmazlık sebebiyle haciz ettiği konutu satışa çıkartır ve satış bedeline karşılık gelen borcunu tahsil etmiş olur.

Konut İntifa Hakkı

Bir kişi ya da kuruma ait taşınır veya taşınmazı kullanma ve ondan her türlü faydalanma hakkına intifa hakkı denmektedir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here