Ana sayfa Finans Konut Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde Yapılan Yeni Değişiklikler

Konut Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde Yapılan Yeni Değişiklikler

Konut kredisi kullananların olası mağduriyetlerini gidermek amacı ile Konut Finansman Sözleşmeleri Yönetmeliği'nde yapılan değişikliklerle , Tüketici hakları korunmuş oldu.

4
0

Konut kredisi kullananların olası mağduriyetlerini gidermek amacı ile Konut Finansman Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle , Tüketici hakları korunmuş oldu.

 Konut sahibi olmak isterken kredi şartlarına dikkat etmeyenler farkında olmadan pek çok yükümlülüğün altına girmiş oluyorlardı.Buda bir çok mağduriyetin yaşanmasına neden oluyordu.Bu nedenlede son yıllarda tüketici haklarını korumak adına birçok yönetmelikte değişiklikler yapılmıştır.Bunlardan biride konut finansmanı yönetmeliğinde yapılan değişiklikler olarak karşımıza çıkmıştır.Yapılan bu değişikliklerle tüketicinin karşılaştığı kanunsuz durumların önüne geçmeye çalışılmıştır.

Bu yapılan değişikliklerden sonra tüketiciden habersiz,deprem sigortası hariç hiçbir sigorta yapılamıyor.Tabi bankalar sigorta şirketleri ile anlaşıp tüketiciye cazip teklifler sunabilir ,ikna edebilir ama son söz tüketicinin olacak.

Bir diğer değişiklik ise Bankaların kredinin tamamını isteme hakkı olması.Eğer üst üste 2 taksit ödenmezse  bankalar kredinin tamamını geri isteme hakkına sahip olurlar.Tabi bu haklarından faydalanmak için müşteriye 1 aylık süre tanımaları gerekir. Bir aylık süre içinde her hangi bir ödeme yapılmazsa hukuki işlem başlatabilirler.

Konut kredisi sözleşmeleri yönetmeliğne göre gecikme faiz ile ilgili düzenlemeler ise kredi kullanan  kişiye her türlü faiz oranının sözleşmede bildirilmesi gerekir.Sabit faiz ile kredi kullananların ödemeleri geciktirmesi durumunda ,bankanın talep edeceği gecikme faizi oranı cari faiz oranının %30’unu geçmemesi gerekiyor.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isteyenler,5582 sayılı Konut Finansman Kanunu olarak araştırma yapabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here