Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Konut Kredisi Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

Kira ödemek yerine ev alarak kredi taksiti ödemek isteyenlerin sayısı gittikçe artarken, konut kredisi almadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kira ödemek yerine ev alarak kredi taksiti ödemek isteyenlerin sayısı gittikçe artarken, konut kredisi almadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Konut almak için kredi faiz oranlarını takip edenler için bir çok altenatif  sunulmaktadır. Bankalar bazı dönemlerde konut kredisi faiz oranalrını düşürmektedirler. Ev sahibi olmak isteyenlerin ilk dikkat ettiği husus bankaların faiz oranlarıdır. Bnakalar arası araştırmaya giren vatandaşlar en uygun faiz oranı sunan bankayla anlaşma yoluna gitmek ister.

KONUT KREDİSİ KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

- Advertisement -

Konut kredisi kullanmadan önce güvenli bir şekilde faiz oranı araştırması yapmak gerekir. Bankaların konut kredisi faiz oranı ve dosya masrafı tutarları hesaplaması yapılarak kredi kullanmak gerekir.

 Kullanılacak konut kredisi tutarı çok iyi hesaplanmalıdır. Faiz oranları üzerinden kıyaslama yapıldığında aylık bölünen taksit tutarları kişinin ödeme koşullarını da göz önünde bulundurulması en doğru karar olacaktır. Kişinin gelir tablosu ve ödenecek konut kredisi taksit tutarı denk gelmesi gerekir. Yaşam koşulları da göz önünde bulundurularak bir ödeme planı hazırlanır. 

Konut kredilerinde satın alınacak olan dairenin finansman değerine göre kredi miktarı belirtilir.Devlet tarafından belirlenen yüzde 80’lik kısım  kredi kullanıcılara  sağlanır. 

Konut kredisi kullanırken çekebileceğiniz en üst limit ekspetizin  alınacak evin değerine göre verdiği tutara bağlıdır. Kısacası, konut kredisi kullanmaya karar vererek bankaya gittiğinizde önce ekspertiz eve gider ve evin fiyatını ölçer. Daha sonra banka ile bu bilgiyi paylaşır. Buna göre size çıkabilecek en üst kredi tutarı belli olur. 

Konut kredisi çekerken bankanız size bazı uyarılarda bulunacaktır. Konut kredisi kullandıktan sonra farklı sebeplerden dolayı krediyi ödemeyemezseniz, eviniz ipotek karşılığı olarak satılır. Çünkü kredi kulanırken bankanız evinizi belirli miktara bağlı kalarak ipotek yapar. Yani evinizin borcu bitene kadar evinizi satamazsınız. 

Konut kredisi kullanırklen bankanız size dosya masrafı sunacaktır. Dask, ipotek rehni, kredi tahsis ücreti ve diğer dosya masrafları adı altında masraf listesi çıkarabilir.   Bu nednele düşündüğünüz konut kreidis miktarından biraz daha fazla oranda para çekmeniz önerilir. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.