Ana sayfa Finans KOBİ Danışmanlığı Sınavı Hakkında Merak Edilenler

KOBİ Danışmanlığı Sınavı Hakkında Merak Edilenler

Küçük ve orta büyüklükte ki işletmelerin ekonomik sıkıntılarını planlayıp gidermek için çalışan KOBİ danışmanları 3 sınava girerek bu unvana sahip olup işe başlıyorlar. KOBİ Danışmanlığı Sınavı hakkında en çok merak edilenler yazımızın devamında sizlerle...

8
0

Küçük ve orta büyüklükte ki işletmelerin ekonomik sıkıntılarını planlayıp gidermek için çalışan KOBİ danışmanları 3 sınava girerek bu unvana sahip olup işe başlıyorlar. KOBİ Danışmanlığı Sınavı hakkında en çok merak edilenler yazımızın devamında sizlerle…

Ülkemizde binlerce KOBİ bulunmaktadır ve bu KOBİ’ler zaman zaman maddi sıkıntılar yüzünden işletmelerini ya küçültmek ya da kapatmak zorunda kalmaktadır. İşletmeyi geliştirmek, büyütmek ve karını arttırmak kolay bir iş değildir. Bilgi ve tecrübeye dayalı bu plan ve program ülkemizde artık KOBİ danışmanları tarafından yürütülmektedir. KOBİ danışmanlığı birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de bir meslek gurubu olarak görülmektedir. İşletme sahipleri kendilerine bir KOBİ danışmanı atayarak zorlukların üstesinden gelinmesi ve minimum oranda hasar ile çıkması adına danışmanları tercih etmektedir.

KOBİ danışmanı olabilmek için KOBİ danışmanlığı sınavı adı altında bir sınava tabi tutulursunuz. Eskiden bu sistem oldukça kolaydı isteğine göre herkes KOBİ danışmanı olarak görev yapabiliyordu ama şimdi sıkı bir sınava tabi tutularak bu görece sahip olabiliyorlar. KOBİ danışmanları 3 tur sınava girip başarılı puan almaları halinde görevlere başlayabiliyor. Bu sınavda genel işletmecilik, üretim, finans, pazarlama  ve insan kaynakları alanında  sorular sorulmaktadır. KOBİ danışmanlığında ilk önce sözlü sınava tabii tutulursunuz daha sonra az önce bahsettiğimiz konuların yer aldığı yazılı sınava girersiniz ve son olarakta uygulama sınavında becerinizi ölçüp başarı kıstası olan puan barajını geçerseniz KOBİ danışmanlığı görevini alırsınız. 

KOBİ danışmanlığı profesyonel işletmeler için gerekli bir hizmettir. KOBİ danışmanından karı yükseltmesi için plan ve programlar isteyip bunu uygulaması konusunda talimat verdiğinizde ne yapıp edip bu çerçevede size olumlu veriler sunmadan bırakmaz ki iyi bir KOBİ danışmanın yapması gerekende budur. Görüldüğü gibi bir KOBİ danışmanının işi kolay değildir ve bu hususta iyi bir bilgi birikimine ihtiyacı vardır. Onun için KOBİ danışmanlığı sınavına girerken iyi hazırlanmalı ve tecrübe sahibi olmak gerekmektedir. Eskiden istediğin andan bu görevi yerine getirebiliyorken şimdi yeni düzenleme ile 3 turlu bir sınav sistemi ile bu göreve sahip olabiliyorsunuz. Böyle ciddi bir danışmanlığın ince elenip sık dokunması için bu sınav olması gereken bir durum olarak görülüyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here