Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Kış saati uygulamasına geçilecek mi? Saatler ileri yada geri alınacak mı?

Geçen sene kalıcı olarak geçtiğimiz yaz saati uygulamasına bu sene olduğu gibi diğer senelerde de bir sorun çıkmadığı taktirde devam edeceğiz.

Geçen sene kalıcı olarak geçtiğimiz yaz saati uygulamasına bu sene olduğu gibi diğer senelerde de bir sorun çıkmadığı taktirde devam edeceğiz.

Kışın artık yüz göstermesi ve okullarında başlaması ile kulislerde gezen sorular “acaba kış saati uygulamasına geçilecek mi?”  2016 yılında alınan bir karar ile artık kış saatine geçmeyeceğimiz kararlaştırılmıştı ancak okullarında açılması ile yeniden bu sorular sorulmaya başlandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak  geçtiğimiz günlerde Enerji Verimliliği  Ödül Töreni’ninde bu konu ile alakalı konuşarak şu sözleri sarf etti; ” Uygulama enerji taraffuru sağlıyor aynı şekilde devam edecek ” dedi.

Ülkede önemli bir sorun yaratmadığı taktirde kalıcı yaz saati uygulaması önümüzde ki yıllarda aynı şekilde devam edecek.

7/9/2016 Tarihli ve 2016/9154 sayılı karanamenin ekine göre 

Karar ; MADDE1-(1)  Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla; bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günüsaat 03:00 den itibaren 1 saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasını, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.

MADDE2-(1) Gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkında ki 14.03.2016 tarihli ve 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu kararında yer alan 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04:00 den itibaren 1 saat geri alınması, ibaresi yürürlülükten kaldırılmıştır.

MADDE3-(T) Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE4-(T) Bu karar hükümlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yürütür. 

Kararı ile yaz saati uygulamasına devam edileceğini anlıyoruz. Yaz saati uygulamasına devam etmemiz yerinde bir karar çünkü  bu şekilde devam etmemizin   bir çok faydası bulunmakta. Bu uygulama sayesinde güneşten daha fazla yararlanıyoruz. Gün ışığında daha fazla vakit geçiriyoruz. Günün ilk başladığı saatler karanlık olsada akşama doğru güneşin erken batmaması her zaman bir avantaj oluşturmuştur. Kış saati uygulamasında hava akşama doğru beşte kararmaya başlardı ve insanlar erkenden evlerine girerdi. Kış saati uygulamasında havanın erken kararması ticareti bile etkileyen bir durum haline gelmişti. Artık kalıcı olarak yaz saati uygulamasında kalıyor olmamız bu sebeplerden ötürü gerçekten sevindirici bir durum.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.