Ana sayfa Genel Kış Lastiği Uygulaması Hangi Tarihte Başlayacak? Kış Lastiği Zorunluluğu Hangi Araçları Kapsıyor!

Kış Lastiği Uygulaması Hangi Tarihte Başlayacak? Kış Lastiği Zorunluluğu Hangi Araçları Kapsıyor!

Türkiye'de tüm araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Her yıl olduğu gibi bu yılda tüm araçlar kış lastiği takmak zorundalar. Kış Lastiği Uygulaması Hangi Tarihte Başlayacak? Kış Lastiği Uygulaması Hangi Araçlar için Zorunludur? Detaylar yazımızda...

5
0

Türkiye’de tüm araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Her yıl olduğu gibi bu yılda tüm araçlar kış lastiği takmak zorundalar. Kış Lastiği Uygulaması Hangi Tarihte Başlayacak? Kış Lastiği Uygulaması Hangi Araçlar için Zorunludur? Detaylar yazımızda…

Her yıl kış ayı gelmeden önce can ve mal güvenliği sağlamak için araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirilmişti.  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre hususi tescilli taşıtlarda  kış lastiği takma zorunluluğu olmadığını , sadece yolcu ve aşya taşıyan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunuyor. 

1 Aralık 2017 tarihinden itibaren yolcu ve eşya taşıyan tüm araçların kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bu kurala uymayan taşıt sahiplerine 625 TL idari para cezası getirilecek. Ceza kesilen araçla birlikte en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle birlikte izin verilecek. Kesilen para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar arttırabilşeceğine Bakanlar kurulu yetkili olacak. Kış lastiği takan sürücüler 1 Nisan 2017 tarihine kadar bulundururlar. 1 Aralık tarihinden sonra kış lastiği takma zorunluluğu getirilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yolcu ve eşya taşıyan araçlara kış lastiği kullanımının zorunlu olduğu paylaşırken, hususi olarak tecsil edilmiş araçların kış lastiği takma zoruınluluğu yoktur. Şuan için özel araçların kış lastiği takıp takmayacakları belirsizliğini korurken, ticari amaçlı trafiğe çıkan araçlar kış lastiği taktırmaları gerekiyor. 

Kısacası kış lastiği takma süresi 1 Aralık-01 Nisan tarihleri arasını kapsamaktadır. Kış lastiği kullanımına ilişkin ilk karar 2012 yılında yürürlüğe girdi. ” Araçların yüklenmesine ilşkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Bıyut Ölçüm Toleransları hakkındaki yönetmelik’e göre 2012 yılından beri kış lastiği takma tarihi 1 Aralık 2017 tarihini kapsamaktadır.  Ortalama 4 ay süren u süreçten sonra yine Bakanlığın aldığı karar göre kış lastikleri  1 Nisan 2017 tarihinde çıkarılacaktır. Kış lastiğinin hem şehirler arası hemde şehir içinde kullanılması zorunludur. Valilik bu süre ile ilgili bu kararı 1 ay arttırabilir veya 1 ay kısaltabilir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here