Ana sayfa Genel Kim Milyoner Olmak İster, 125 bin Türk Lirası değerindeki soru ve cevabı

Kim Milyoner Olmak İster, 125 bin Türk Lirası değerindeki soru ve cevabı

ATV'nin fenomen yarışma programı olan Kim Milyoner Olmak İster, 125 bin Türk Lirası değerindeki soru ile büyük yankı uyandırdı. Detaylar yazımızda.

5
0

ATV’nin fenomen yarışma programı olan Kim Milyoner Olmak İster, 125 bin Türk Lirası değerindeki soru ile büyük yankı uyandırdı. Detaylar yazımızda.

Dünyanın en çok izlenilen ve birçok ülke kanallarında büyük bir kitlesi olan “Kim Milyoner Olmak İster?” ve birçok ülkede “Who Wants To Be A Millionaire?” adı ile bilinen bilgi yarışması yayınlandığı tarihten bugüne birçok katılımcısına ödüller vermiştir. Bu eşsiz yapımın İngiliz yaratıcısı David Briggs’tir. Sosyal çevresi tarafından Briggsy olarak anılan ünlü yapımcı, bu yarışma programını yayanlamadan önce yıllarca televizyon ve radyo kanallarında sıradan görevlerde rol alıyordu. Tüm bunlar sonrasında bir süreliğine Londra’daki evine kapandı ve dış dünyayla iletişimini kesti. Bir kaç ay sonra Capital Radyo’da beraber çalıştığı arkadaşı DJ Chris Tarrant’ı aradı. Bir süredir düşündüğü ve üzerinde çalıştığı projesinden bahsetti. Bu proje bir yarışma programıydı ve yarışmada katılımcılara 15 soru sorulacak ve tüm soruları doğru bilen katılımcıya 1 milyon sterlin gibi bir miktarda ödül para verilecek bir yarışma programı düşündüğünü anlattı. Çalıştıkları Capital Radyo sabah programlarında aslında böyle bir yarışma yapıyorlardı. David, arkadaşı Chris’e bu fikri kabul ettirdi. Daha sonrasında birlikte bu fikri prodüksiyon şirketi Caledor’a sundular ve proje kabul edildi. Böylelikle ilk yayın 4 Eylül 1988’de yayımlanmış oldu. Program ismi ise verilen ödül paradan dolayı değil caz sanatçısı Cole Porter’ın High Society şarkısında geçen bir sözden alıntılandı. Yarışmanın ismine ilham veren sözler ise şunlardı: “Kim milyoner olmak ister? Ben değil. Ben istemem çünkü tek istediğim sensin” 

Türkiye’de ATV’nin fenomen yarışma programı olan “Kim Milyoner Olmak İster?” sunucu Murat Yıldırım‘ın sorduğu soru ile 7 Ekim 2017 tarihli programda büyük yankı uyandırdı. 1988 yılından beri kazandıran yarışma programı bu kez de türk bir babanın ve irlanda asıllı bir annenin oğulları üniversite öğrencisi Daniel Cem Yörükoğlu‘na kazandırdı. Yarışma boyunca desteğini eksik etmeyen ailesi ve sorularda kullandığı joker haklarla büyük ödül sorusunu görmesine yardımcı olan kardeşi ve seyirciler sayesinde yarışmaya ismini yazdırdı. Daniel Cem Yörükoğlu, Donal Trump sorusu doğru bilerek 125 bin Türk Lirası değerindeki soruyu görmeye hak kazanmıştı. 125 bin Türk Lirası değerindeki soruda yarışmacıya;

Hitit dilini çözen Çek dilbilimci Bedrich Hrozny’nin çözmeyi başardığı ilk cümlede ne yazıyordu?

A. Kendini temizleyeceksin

B. Krala şükranını sunacaksın

C. Ekmek yiyeceksin, su içeceksin

D. Erkenden ava çıkacaksın

Sorunun cevabı C yani “ekmek yiyeceksin, su içeceksin”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here