Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Kıdem Tazminatı Koşulları ve Hesaplanması Hakkında Bilgiler

Kıdem tazminatları bireylere hangi şartlar altında sağlanmaktadır ve nasıl hesaplanır? Detaylar içeriğimizde.

Kıdem tazminatları bireylere hangi şartlar altında sağlanmaktadır ve nasıl hesaplanır? Detaylar içeriğimizde.

Kıdem tazminatı, işçilerin çalışmakta oldukları kurumlardan herhangi bir sebep dahilinde işten ayrılmak zorunda kalan işçiye, işverenin ödemekle yükümlü olduğu bir tazminat türüdür. Fakat işçi kendi isteği dahilinde işten ayrılırsa eğer bu tazminat ödenmez. Bu tazminatın ödenmesinde asıl neden işverenin, bireyi işten çıkarması sonucunda gerçekleşmektedir. İş Kanunu gereğince bu tazminat türü, sebepsiz olarak işten ayrlmak zorunda kalan işçilerin olumsuz durumlar altında kalmalarını önleyerek, işçilerin iş güvenlikleri ve kazanacakları gelir koruma altına alınmış olur. Aynı zamanda kıdem tazminatı, belirli bir dönem boyunca çalıştıkları kurumlarda işverenin herhangi bir sebep göstermesi ile işlerinden olacak personele bir yıpranma payı ve buna benzer olabilecek bir ikramiye, ödül olarak görülebilir. 

4857 İş Kanunu dahilinde kıdem tazminatı yasal bir süreç ile izlenir. Belirli şartlar yerine getirildiği takdirde işçiler kıdem tazminatı alabilirler. Bu şartlar;

- Advertisement -

– Personelin kendi isteği haricinde işten ayrılmaması veya vefat etmesi,

– İşverenin personelini iş ahlakı ve iyi niyet kurallarına ters davranışlar göstermesi neden gösterilerek işten çıkarılmamış olması,

– Aynı iş yerinde en az 1 yıl olmak üzere çalışmış olması,

– Emeklilik sürecine girmiş olması ve hak elde etmesi ve sigorta, prim günlerinin doldurulmuş olması,

– Birey kendi isteği üzerine işten ayrılacaksa, gösterilecek sebebin İş Yasası 24. maddesinde yer alan haklı sebepler dahilinde işi bırakması, gibi bir kaç maddenin karşılanabiliyor olması ile bu tazminat elde edilebilir.

İş sözleşmesinin herhangi bir sebep dahilinde fesh edilmesi, personele her tam çalışma süresini doldurması ile 30 günlük brüt ücret göz önüne alınarak ödeme yapılmaktadır. Bir yılı aşkın süreli çalışanlar için kıdem tazminatı hesaplamalarına arta kalan süre hesaplamaya alınacaktır. Hesaplama esnasında personele sağlanan parasal değeri olacak imkanlarda göz önüne alınıyor. Bunlar yemek parası, yol parası ve belirli bir düzende ödenmekte olan ikramiye ödemeleri gibi tutarları içermektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.