Ana sayfa Genel KHK Nedir? KHK’leri kimler nasıl çıkarır

KHK Nedir? KHK’leri kimler nasıl çıkarır

Olağanüstü Hal ile beraber de sıkça adından söz edilen KHK'nın ne olduğu merak edildi. Resmi Gazete aracılığı ile yayınlanan KHK'nın kim tarafından nasıl çıkarıldığı bilgisi paylaşıldı.

5
0

Olağanüstü Hal ile beraber de sıkça adından söz edilen KHK’nın ne olduğu merak edildi. Resmi Gazete aracılığı ile yayınlanan KHK’nın kim tarafından nasıl çıkarıldığı bilgisi paylaşıldı.

Bir hukuk deyimi olarak KHK, Kanun Hükmünde Karaname tamlamasının kısaltmasıdır. Resmi Gazete ile yayınlanan ve yürürlüğe giren bu karanameler özellikle son zamanlarda olağanüstü hal süreci ile birlikte büyük önem kazandı. Dikkatle takip edilen ve önemli kanuni değişiklik ve ilanları gündeme getiren KHK’nın ne olduğu ve kim tarafından çıkarıldığı ise merak konusu oldu.

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME HAKKINDA;

Olağanüstü ve Olağan olmak üzere ikiye ayrılan KHK’lar Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılmaktadır. Bu yetki ise kurula Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilmiştir. Yayınlanan KHK’lar temel haklarda, kişi ödev ve yükümlülüklerinde değişik yapabilecek bir içeriğe sahip olamazlar. Karanameyi çıkaran Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı tarafından idare edilmektedir. Resmi Gazete ile yürürlüğe girmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here