Ana sayfa Genel Kasko Sigortası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kasko Sigortası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kasko, aracın kaza yapması durumunda bütün masrafları karşılamaktadır. İşte kasko sigortası tazminatı hesaplaması detayları.

8
0

Kasko, aracın kaza yapması durumunda bütün masrafları karşılamaktadır. İşte kasko sigortası tazminatı hesaplaması detayları.

Araçlarda yaşanan hasar durumlarında araç sahipleri tarafından çok kullanılan bir sigorta türü olan kasko, araç sahiplerinin imdadına yetişmektedir. Yaptırılması zorunlu olmamakla birlikte kaza durumunda araç sahibine kaza sigortası için ödenecek tazminatın nasıl hesaplandığı konusunda soru işaretleri bulunmaktadır.

HASAR TESPİT SÜRECİ

Yaşanan kazadan sonra araç sahibine kasko şirketi tarafından tazminatın ödenebilmesi için öncelikle kasko şirketi oluşan hasardan haberdar edilmelidir. Kasko şirketine hasar bildirimi 5 iş günü içinde mutlaka yapılmalıdır. Hasar tespit süreci ise bildirimin yapılmasından sonra başlatılmaktadır.

KASTEN KAZA YAPMAK

Kasti kazar durumunda sigorta şirketi mevcut hasarı ödemez. Ödemenin yapılabilmesi için kazanın kasti olarak yapılmadığının kanıtlanması gerekmektedir.

PERT OLMA DURUMUNDA NE OLUR?

Eğer kaza sonucu araç pert olmuş ise, kasko şirketi aracın rayiç bedelinin tamamını ödemekle yükümlüdür. Aracın pert olarak kabul edilmesi için hasar oranı ise sigorta şirketleri için değişkenlik göstermektedir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here