Ana sayfa Genel Kasko Sigortası Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır? Hangi Bilgiler Gereklidir

Kasko Sigortası Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır? Hangi Bilgiler Gereklidir

Kaza sonrasında sigorta şirketleri kasko sigortası tazminatını nasıl hesaplamaktadır? Detaylı bilgiyi içeriğimizden bulabilirsiniz.

7
0

Kaza sonrasında sigorta şirketleri kasko sigortası tazminatını nasıl hesaplamaktadır? Detaylı bilgiyi içeriğimizden bulabilirsiniz.

Hazine Müsteşarlığı’nın 2013 yılında belirlediği esaslara göre kasko şirketinden alınacak kaza tazminatı şu aşamalar ile belirlenmektedir.

-Sigorta Şirketine Bildirim Süresi: Kazayı gerçekleştiren kişi kazanın olduğu tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine durumu bildirmelidir. Sigorta şirketi ise bildirimden sonra 3 iş günü içerisinde müşterisine gerekli evrakları bildirmek zorundadır.

-Oluşan Maddi Kaybın Tespiti: Kazadan sonra oluşan zarar şirket ile araç sahibi arasında belirlenebilir. Ayrıca sigorta şirketi tarafından tahsis edilecek uzman tarafından da oluşan maddi zarar tespit edilebilir.

-Aracın Piyasa Değerinin Belirlenmesi: Kasko şirketleri, araçların kaza yaptığı tarihlerdeki piyasa bedellerini teminat altına almak zorundalardır. Eğer aracın bedeli poliçede belirtilmemiş ise Türkiye Sigortalar Birliği tarafından oluşturulan değerler esas alınacaktır.

-Aracın Tadilatının Gerçekleştirileceği Servis ve Gerekli Malzemeler,

-Aracın Tam Hasara Uğraması ya da Pert Olması.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here