Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Kamuya Memur Alımında En Çok Hangi Şartlardan Mağduriyet Yaşıyorsunuz! Yaş Şartı Başı Çekiyor!

Kamuya memur alımında öne sürülen şartlar birçok kişiyi mağdur etmektedir. Özellikle arana yaş sınırı şartına birçok aday tepki göstermiştir. Memuriyet için azami yaş sınırı 35’tir.

Kamuya memur alımında öne sürülen şartlar birçok kişiyi mağdur etmektedir. Özellikle arana yaş sınırı şartına birçok aday tepki göstermiştir. Memuriyet için azami yaş sınırı 35’tir.

Her yıl belirli dönemlerde belirli şartlarla Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla memur alımı yapılmaktadır. Kurumlar personel alıma ilişkin bilgileri ve aranan şartları kendi resmi sitelerinden yayınlamaktadır. Gerekli şartların kendilerinde var olduğunu düşünen kişiler bu resmi intenet sitelerinin sayfalarına girerek ilanlara başvuru yapmaktadır. 

Genel olarak sitelerde de yazıldığı üzere yaş şartına takılı kalan bir çok aday vardır. Yaş şartını yerine getiremediği için başvurusu onay görmemiştir. Genel olarak iş ilanlarında yaş sınırı 35 olarak gösterilmektedir. Kamupersoneli.net üzerinden yapılan yorumlarda bir çok aday yaş şartına takıldıklarını dile getirerek yaş şartının kaldırılmasını talep etmişlerdir. Ancak birçok kurum genç ve dinamik, gündemden uzak kalmayan enerjisi ve algısı yüksek personelleri tercih ettiğini söylemiştir. 

Birçok adayda personel alımlarında bölüm şartının aranmasına tepki göstererek mağduriyetlerini dile getirmiştir. Kamuya memur alımında yaş sınırı ve bölümlere özel personel alımlarından müzdarip olan adaylar bu durumların kaldırılmasını istemişlerdir.

Genel olarak bir yere başvuru yapılacağı zaman kurumlar genel ve özel başvuru şartı aramaktadır. erkekler için askerliğini yapma şartı ya da iyi derecede ingilizce ya da farklı dil bilme şartları birçok genci mağdur etmektedir. Türkiye’de yabancı dil bilen kişi sayısı çok da iç açıcı durumda deildir. Kurumların böyle bir şart talep etmesi birçok genci bu noktada elemiştir. 

Genel olarak birçok yere personel alımı yapılırken lise şartının aranması başvuru yapacak aday sayısını arttırmıştır. Ancak eğitimi iyi olan lisans mezunu biri ile aynı kefeye konulup aynı ölçütlerde değerlendirilmesi, lisa mezunu birinin memur olurken üniversite mezununun açıkta kalması sıkıntılı bir durumdur.  Türkiye’de bu anlamda birçok kamu kuruluşunda sıkıntı vardır. Bir kişinin eğitim durumuna bakılarak memur alımı yapılmalıdır. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.