Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Kadın Çalışanlar İçin Müjde 7,5 Saat Çalışma Hakkı Gece Çalışana Evden İşe Araç

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan kadın çalışanlara müjde! Bakanlık tarafından yapılan yeni düzenlemeyle kadınlar için 7,5 saat çalışma hakkı geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan kadın çalışanlara müjde! Bakanlık tarafından yapılan yeni düzenlemeyle kadınlar için 7,5 saat çalışma hakkı geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kadın çalışanlara yönelik yaptığı yeni düzenleme sonrası müjdeyi verdi. Yapılan düzenleme anne adayı çalışanları yakından ilgilendirirken, işyerleri ve işverenler bu düzenleme kapsamında anne adayı çalışanlarına yönelik yeni önlemler almaya zorunlu tutuluyor. Bakanlık yapılan düzenlemeyi geçtiğimiz ay itibariyle yürürlüğe sokarak, kadın çalışanları bir nebze olsun rahatlatırken, çalışanlara ise düzenleme sonrası yeni görevler düşüyor.

Kadın Çalışanlara 7,5 Saat Çalışma Hakkı Müjdesi!

- Advertisement -

Bakanlık tarafından yeni düzenlemeye yönelik yapılan açıklamada, kadınların çalışma hayatından kopmamasının hedeflendiği dile getirilirken, düzenlemede yer alan 7,5 saat çalışma hakkı dikkat çekti. Yeni düzenlemenin ardından anne adayı çalışanlar işyerlerine durumlarını bildirmekle yükümlü tutulurken, işyerlerine ise konuya ilişkin büyük rol düşüyor.

Anne adayı çalışanlar sağlık kurumlarından aldıkları rapor ile durumlarını bildirdikten sonra, günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacak. Bahsi geçen çalışma saatlerinin dışında ise doktor kontrolü ve emzirme durumu için süresiz izin kullanılabilecek. İşyerinin bu düzenlemeye uymadığı takdirde kurum adına gerekli cezai yaptırımların uygulanacağını belirten Bakanlık, anne adayı çalışanlarının da olası bir durumda ALO 170 hattına şikayetlerini bildirebileceklerini ifade etti.

GECE ÇALIŞAN KADIN KORUNACAK

Gece çalışan kadınlar için de düzenleme yapıldı. Kadınların korunmasını amaçlayan bu pozitif yasalarla gece çalışan kadın evin kapısından alınıp yine iş çıkışı evin kapısına kadar bırakılacak. Yani iş yeri tarafından korunacak. 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.