Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

İnternetten film dizi izlemek yasak mı, suç mu? Cezası varmı?

Yeni çıkan yasalara göre internet alanında da bir çok düzenlemeler yapılıyor. İnternetten film, dizi gibi çeşitli yayınları izlemek suç mudur, yasak mıdır, herhangi bir cezası var mıdır? İnternetten film dizi izlemenin cezası nedir konularında detaylı bilgiler yazımızın devamında sizlere bilgi verecek.

Yeni çıkan yasalara göre internet alanında da bir çok düzenlemeler yapılıyor. İnternetten film, dizi gibi çeşitli yayınları izlemek suç mudur, yasak mıdır, herhangi bir cezası var mıdır? İnternetten film dizi izlemenin cezası nedir konularında detaylı bilgiler yazımızın devamında sizlere bilgi verecek.

Sevilen bir çok film, dizi ve programları televizyonda beklemek yerine, reklamsız yada sansürsüz seçeneği ile izlemek için genelde artık insanlar İntenet üzerinden online olarak izlemeyi tercih ediyorlar. İntenet insanlara reklam ve gereksiz sansürlerden kurtulmak için büyükde bir kolaylık sağlıyor. Günümüzde tv kanallarının izlenme oranları yavaş yavaş azalarak intenet üzerinden yayınlara yenik düşmekte.Peki durum böyle devam ederken intenet üzerinden dizi, film ve programları izlerken hukuki sorunlarla karşı karşıya kalabileceğinizi de biliyormusunuz?

İntenetten film, dizi veya tv kanalı izlemek suç mu?

- Advertisement -

Tavsiye :  Periscope Yayınları Bilgisayardan İzlenebilir mi? Nasıl İzlenir

İntenet üzerinden film, dizi, tv kanalları gibi çeşitli yayınları izmenin hem suç teşkil edebileceğini hemde etmeyeceğini söylemek mümkün. Şöyleki intenetten herhangi bir yayın veya video izlenirken bilgisayar bu yayını oynatmak için aynı zamanda bilgisayarımıza indirmek zorunda kalır. Yani biz bu filmi bilerek indirmiş olmasak da bilgisayar bunu otomatik olarak yapmakta. Yasal olarak daha yayınlanmamış olan bu yayını bilgisayarımıza indirmiş oluyoruz. Filmi indirmek aynı zamanda çoğaltmak olarakda düşünülebileceğinden dolayı bir suç olarak sayılacaktır.

Fakat Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda 38. maddede bireysel kullanım istisnası getirilmiştir. İlgili kanundaki paragraf şu şekildedir;

- Advertisement -

İlgili İçerik

Facebook Messenger Karanlık Mod Nasıl Kullanılır? Karanlık Moda Geçiş Nasıl Yapılır?

Tavsiye :  Yeni Nokia 3310 Türkiye satış fiyatı ve teknik özellikleri Açıklandı

“Bütün fikir ve sanat eserlerinin, yayımlanma veya kar amacı güdülmeksizin şahsen kullanmaya mahsus çoğaltılması mümkündür. Ancak, bu çoğaltma hak sahibinin meşru menfaatlerine haklı bir sebep olmadan zarar veremez ya da eserden normal yararlanmaya aykırı olamaz.”

 

Yukardaki paragrafdaki kanun maddesi kapsamına girdiği durumlarda intenetten film dizi izlemek herhangi bir suç sayılmamaktadır. Ancak yayınları çok sayıda kişiye açık bir şekilde göstermek yayınlamak ve yayılmasını sağlamak suç olarak sayılmaktadır. Suç sayılması için mevcut durum şartları incelenip karar verilmektedir. Genelde bu gibi durumlarda intenetten film dizi ileyenler değilde bu film ve dizileri yayınlayan, yayılmasına sebep olan kişiler hedef alınmaktadır. Fakat bu durum intenet üzerinden film, dizi izlerken başınızın ağrımayacağı ve hukuksal sorun yaşamayacağınız anlamına gelmemektedir. Bu sebeple bunları göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.

Tavsiye :  iPhone 8 Tam Ekran Mı Olacak? İphone 8 Hakkında Dedikodular çıkmaya başladı

Bir çok televizyon kanalının kendi web adresleri üzerinden yayınları bulunmakta. Film ve dizileri bu adresler üzerinden izliyorsanız zaten yasal olarak bir problem yaşamazsınız. Yazımızda ele almış olduğumuz konu tamanen  yasal olmayarak içerik yayını yapan web sitelerine yönelik yazılmıştır. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı bu konu hakkında yapmış olduğu açıklamada “Siz film indirip izliyorsanız ona bir ceza yok. Ama siz servis etmeye başlarsanız ona yaptırım getiriliyor.” diyerek konuya değinmişti.

Bu yazımızda intenetten film ve dizi izlemenin suç olup olmadığı ile ilgili detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz.

- Advertisement -

Bunları da beğenebilirsin

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.