Ana sayfa Teknoloji İmei Numarasından Kaybolan veya Çalınan Telefon Bulma Nasıl Yapılır

İmei Numarasından Kaybolan veya Çalınan Telefon Bulma Nasıl Yapılır

Gelişen teknolojiyle birlikte artık tek bir kod ile telefon bulunabilmektedir. İçeriğimize IMEI numarasıyla, kaybolan telefon veya çalınman telefonu bulma işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili detaylara erişebilirsiniz.

12
0

Gelişen teknolojiyle birlikte artık tek bir kod ile telefon bulunabilmektedir. İçeriğimize IMEI numarasıyla, kaybolan telefon veya çalınman telefonu bulma işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili detaylara erişebilirsiniz.

IMEI, Uluslararası Mobil Cihaz Kodu anlamına gelmektedir. Bu numara bütün cihazlarda *#06# yazarak öğrenilebilmektedir. Her cihazın kendine özel IMEI’si bulunmaktadır. IMEI, bir anlamda cihazın kimlik numarası olarak kabul edilebilmekle birlikte yer tespiti yapılabilmesine de olanak sağlamaktadır.

Mevcut telefonunu kaybeden kişiler, IMEI numarasıyla cihazın yerini savcılık aracılığıyla tespit edebilmektedir. Kişi, herhangi bir uygulamayla veya bir işlemle değil sadece savcılık kararıyla cihazın yerini öğrenebilmektedir. Bu numaralar mobil operatör tarafından kayıt altına alınmaktadır.

IMEI İLE KONUM BULMA İŞLEMİ

IMEI numarası hücresel veriyle en yakın baz istasyonlarından alınan verilerle tespit edilebilmektedir. Çünkü bütün cep telefonları yakınında bulunan baz istasyonuna verilerini aktarmaktadır.

TELEFON BULMA UYGULAMALARI İNDİRİLEBİLMEKTEDİR

IOS ve Android mağazalarında yer alan uygulamalarla cihazın yeri tespit edilebilmektedir. Google’nin telefonumu bul servisi sayesinde cihazın harita üzerindeki konumu öğrenilebilmektedir. Ancak bunun için hesap açık ve aktif olmalıdır. Ancak cihazı eline geçiren kişi cihazı fabrika ayarlarına döndürür ise uygulama işlevini kaybedecektir.

IOS akıllı cihazlarında yer alan ‘’iPhone’umu Bul’’ özelliği sayesinde kaybolan cihazları bulabilme imkanına sahip olabilmektesiniz. Ancak bunun için cihazda özelliğin açık olması gerekmektedir.

TELEFON KAYBEDİLİRSE NE YAPILMALIDIR?

Akıllı telefonunu kaybeden kişi, bilgi ve ihbar merkezine bilgi vermelidir. 444 9 777 veya 0312 232 23 23 numaralarından birini arayarak BTK’ya kayıp veya çalıntı problemiyle karşı karşıya olduğunu bildirebilmektedir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here