Ana sayfa Genel İcralık Evlerden Hangi Eşyalar Alınır? Haczedilebilir Eşyalar Neler

İcralık Evlerden Hangi Eşyalar Alınır? Haczedilebilir Eşyalar Neler

Ödenemeyen borçlar genel olarak icra yoluyla alınır. İcralar ise evlerden eşya alınmasıyla başlar. Son yıllarda değişen kurallarla evden alınabilecek eşyaların listesi değişti. İcralık evlerden hangi eşyalar alınır? Haciz edilebilir eşyalar nelerdir? İşte rehber yazımız...

8
0

Ödenemeyen borçlar genel olarak icra yoluyla alınır. İcralar ise evlerden eşya alınmasıyla başlar. Son yıllarda değişen kurallarla evden alınabilecek eşyaların listesi değişti. İcralık evlerden hangi eşyalar alınır? Haciz edilebilir eşyalar nelerdir? İşte rehber yazımız…

Haciz, her insanın karşılaşmak istemediği kötü bir durumdur. Kişilerin borçlarını ödeyememe durumlarında mahkeme yoluyla alınan durumlara icra adı verilir. Kimi zaman her insanın başına gelebileceği bir durum olan haciz ve icra işlemleri oldukça can sıkmaktadır. İcra kanalıyla ilk gidilen yer borçlunun ikamet ettiği hanedir. Evde bulunan eşyalar avukatlar eşliğinde haciz yoluyla en konulur.Tabi ki her eşya haciz için uygun değildir. 

2012 yılında düzenlenen yeni kanuna göre haciz edilen eşyalar şu şekilde maddelendi.

HACİZ EDİLEBİLİR EŞYALAR

– Yeni kanuna göre aynı evde aynı eşyadan birden fazla bulunuyorsa biri haciz edilir. 

-Değerli maden olarak tanımlanan altın, gümüş ve bronz gibi değerli eşyalar evde bulunuyorsa haciz edilebilir.

– Elektronik eşyalardan birden fazlasına el konulur. 

– Ayrıca fiyatı yüksek eşyalar ve satıldığında direk paraya çevrilecek olan tüm eşyalarda haciz edilebilir. Öneğin; LCD, Plazma TVG, kurutma makinesi gibi hayat için zorunlu olmayan eşyalar icra yoluyla satılarak para haline getirilebilir. 

 HACİZ EDİLEMEYECEK EŞYALAR

– Koltuk takımı, fırın, halı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, gibi evin temel eşyaları haciz edilemez. Bu eşyalardan birer tane daha olursa o eşyalara haciz gelmektedir. 

– Borçlu eğer çiftlikte yaşıyorsa işine ait olan tü aletler ve eşyalara haciz işlemi uygulanamaz. Zaruri bağ , bahçe ve eşyaların haczi edilemez.

– Geçimini hayvancılıkla sağlayan  kişilerin hayvanlarına ve tüm aletlerine haciz işlemi uygulanamaz. 

– Borçlu kişilerin kıyafetleri ve gıdalarına kesinlikle haciz edilemez. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here