Ana sayfa Eğitim Her Kurum Personel Alımı İçin Kendi Sınavını Yapabilir Mi? KPSS Kaldırılır Mı?

Her Kurum Personel Alımı İçin Kendi Sınavını Yapabilir Mi? KPSS Kaldırılır Mı?

Birçok kişi devlet kurumlarında çalışmak için büyük bir efor ile KPSS'ye hazırlanırken, her kurum personel sınavı ile alım yapar mı ve KPSS kaldırılır mı merak ediliyor.

8
0

Birçok kişi devlet kurumlarında çalışmak için büyük bir efor ile KPSS’ye hazırlanırken, her kurum personel sınavı ile alım yapar mı ve KPSS kaldırılır mı merak ediliyor.

Bugünkü dünyanın ekonomik şartları altında bir özel kurumda çalışmaktansa, devlet kurumlarında çalışıyor olmak birçok kişi için oldukça tercih edilebilir bir durumdur. Zira devlet kurumlarında çalışan kişiler hem kariyer basamaklarında daha güvenli bir şekilde yükselme şansına sahiptirler hem de devletten sigortalı olarak maaş almaktadırlar. Düzenli olarak maaşları yatan devlet personellerinin işten herhangi bir insiyatif kullanılarak çıkarılmaları da söz konusu değildir. Bugün Türkiye’de devlet kurumlarında çalışabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmelidir. Bu sınav çeşitli kategorilerde gerçekleştirilmekte olup, sınavlardan alınan puanlar ile yerleştirme yapılmaktadır. Ancak son günlerde KPSS ile ilgili olarak bir takım değişiklikler gündeme getirilmektedir.

KPSS KALDIRILIR MI?

TEOG sınavının kaldırılmasından sonra Türkiye’de birçok kişiyi ilgilendiren KPSS sınavının da kaldırılıp, kaldırılamayacağı sorusu gündeme geldi. Bu anlamda birçok devlet personeli adayı KPSS sınavına ilişkin kaldırılma meselesine soru ararken bazı uzmanlardan konuya ilişkin açıklamalar geldi.

KPSS sınavı bilindiği üzere devlet memurlarının yerleştirilmesinde uygulanan bir sınav ve bu sınav aracılığı ile adaylar birbirlerinden ayrılmaktadır. Bu nedenle sınavın bütün olarak kaldırılmasına kesin gözle bakılmıyor hatta düşük olasılık veriliyor ancak sınav sisteminde bir takım değişikliklerin yapılması söz konusu olabilir. Bahsettiğimiz üzere KPSS sınavı birçok kategoride gerçekleştirilmektedir. Düzenlemeler sonrasında ise bu kategorilerin tek bir alanda birleştirilmesi ve tek sınav ile bir sözlü mülakat yapılmasına başlanabilir.

Devlet kurumlarında kendi alanında bir işe girerek, devlet güvencesi ile maaşını alıp, sigortalı olmak isteyen kişiler için KPSS üzerinde yapılacak olan değişiklikler çok büyük önem arz ediyor. Çünkü bugün yüz binlerce kişi devlet personeli olmak adına KPSS sınavlarına hazırlanıyorlar. Bu hazırlıklar için de kurslara gidiyorlar ve harcamalar yaparak özel eğitim alıyorlar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here