Ana sayfa Finans Hayvancılık Sektöründe En Karlı Hayvancılık Türü Hangisidir?

Hayvancılık Sektöründe En Karlı Hayvancılık Türü Hangisidir?

Günümüzde hayvancılık sektörü yavaşlarken, bazı çiftçiler hangi hayvancılık karlı diye araştırma içine girdiler. Hayvancılık türlerinden hangisi daha iyi gelir getiriyor?

8
0

Günümüzde hayvancılık sektörü yavaşlarken, bazı çiftçiler hangi hayvancılık karlı diye araştırma içine girdiler. Hayvancılık türlerinden hangisi daha iyi gelir getiriyor?

Çiftçiler hayvancılık işi ile uğraşırken çıraklıktan ustalığa kadar tüm evreleri yaşarlar.  Yatırım yaparak veya hayvan yetiştiriciliği olarak para kazanan çiftçiler, bazı durumlarda en karlı hayvancılık türüne yönelirler. Hayvancılık sektörü sürekliliği olan iş gurubu olarak nitelendirilir. 

HAYVANCILIK TÜRLERİ;

Büyükbaş Hayvancılığı

Büyükbaş süt İneği Yetiştiriciliği

Arıcılık

Küçükbaş Hayvancılık

Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği

 

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞI

Genel anlamda kişiler bir anda çokı sayıda kuzuya sahip olup para kazanma hayali kurar. Öneğin; 50 tane kuzulu koyuna sahip olduktan sonra onlar 1 yıl sonra 100 adet olur. Küçükbaş hayvancılık düşük sermayelerle  en karlı hayvancılık türü küçükbaş hayvancılıktır. Ancak bu işi yaparken dikkatli olunması gerekir. Bu iş için köyde yaşamak en mantıklı olanıdır. En karlı yöntem aslında süt yetiştiriciliğidir. Küçükbaş hayvancılık için yazın mutlaka sürü yöneticisi gerektiğinden , kişiler hesaplamalarını buna göre yapmak zorundalar. 

 Diğer karlı hayvancılık türü olan Süt İneği Yetiştiriciliği dir.  

 SÜT İNEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Bu sektörde ineğin cinsi çok önemlidir. Yatırımcılar bu konuda en çok süt veren inekleri bulundururlar. Sütler günlük olarak sağılarak dağıtıma çıkar. Sürekli bir akım olduğundan dolayı maddi açıdan da çok kazandıran hayvancılık türleri arasındadır. Kazanç oranı süt fiyatları ve günlük elde edilen süt litresine göre belirleniyor. 

 Tüm hayvancılık türleine girmeden önce bir uzmandan mutlaka yardım almanız gerekir. Kar oranları, iş kapasitesi ve sermaye göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here