Ana sayfa Genel Hangi davalar arabulucuya gitmeksizin doğrudan açılabilir? Şartlar Neler Resmi Gazete

Hangi davalar arabulucuya gitmeksizin doğrudan açılabilir? Şartlar Neler Resmi Gazete

Karşılaşılan sorunlarda mahkemelere gitmeden önce arabuluculuk sitemi getiriliyor. 01/01/2018'de yürürlüğe girecek yasada arabuluculuğun işlemediği tek yer çalışanın iş kazası ya da rahatsızlığı geçirmesi. Hangi davalar arabulucuya gitmeksizin doğrudan açılabilir? detaylar yazımızda.

6
0

Karşılaşılan sorunlarda mahkemelere gitmeden önce arabuluculuk sitemi getiriliyor. 01/01/2018’de yürürlüğe girecek yasada arabuluculuğun işlemediği tek yer çalışanın iş kazası ya da rahatsızlığı geçirmesi. Hangi davalar arabulucuya gitmeksizin doğrudan açılabilir? detaylar yazımızda.

Davalarda arabuluculuk sistemi.

Resmi Gazete’de yayımlanması ile 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu’na yeni yükümlülük getirildi. Bir kişi dava açmadan önce arabulucuya girtmek durumunda kaldır.

Arabuluculuk yöntemi ile sağlanılmaya çalışılan şey tarafsız bir kişi tarafından olayın açığa kavuşturulması ve sorunarın dostane bir biçimde çözülmesi esasına dayalı olarak çıkarılmıştır. Bu sistem 01/01/2018‘de yürürlüğe girecektir. Bu tarihten önce yani yeni yıla girmeden önce arabulucuya başvurmadan dava açabilmektedir. 

Belirlenen tarihten sonra davacı arabulucuya başvurmak zorundadır. Ancak arabulucu aracı ile uzlaşmak zorunda değildir. Eğer arabulucu uzlaşmayı sağlayamazsa ondan sonra davacı mahkemeye başvurabilmektedir. 

Arabulucuya gitmeden açılabilecek davalar!

Çalışan iş kazası veya herhangi bir rahatsızlık geçirdi ise maddi ve manevi tazminat ile bunların tespiti ve itirazı için arabulucuya başvurulmadan direk dava açılabilir. Tabi bu durumda dava açan işçinin, işten kaynaklı bir kaza ya da rahatsızlık geçrimesi gerekmektedir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here