Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi İçin Gereken Evraklar ve Başvuru Kanalları

Devletin sağlamış olduğu, ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanmak için gereken ilk şartlardan biri de gelir testi yaptırmaktır. Gelir testi için gereken evraklar nelerdir? Nereye başvuru yapılır?

Devletin sağlamış olduğu, ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanmak için gereken ilk şartlardan biri de gelir testi yaptırmaktır. Gelir testi için gereken evraklar nelerdir? Nereye başvuru yapılır?

2012’den itibaren her bireyin genel sağlık sigortalısı olması sonrası prim ödeme zorunluluğu doğdu. Çalışmayan, hiçbir geliri olmayan ve bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişilerden olmayanlar ise  gelir testi yaptırması gereklidir.Gelir testi sonucuna göre hane içerisindeki kişi başına düşen gelir ve bu gelire göre ödenmesi gereken prim tutarı belirlenir. Yapılan düzenleme ile 1 Nisan 2017  itibariyle aylık 53.33 TL ödemeyi kabul edenler gelir testine girmeden doğrudan GSS hizmetlerinden faydalanabilecek. Ayrıca, geçmiş genel sağlık sigortası prim borcunu ödemeyen ve gelir testine de girmeyen vatandaşların, tahakkuk eden borçları, 53.33 TL üzerinden yeniden hesaplanacak. Hesaplanan yeni borcun 1 Nisan 2017 tarihini takip eden aybaşından itibaren 12 ay içinde peşin veya taksitle ödenmesi halinde, bu tutara 1 Nisan 2017 tarihinden ödeme tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmayacak. Yani gelir tespiti yaptırmak zorunlu olmayacak ama bu durumda da primler aylık 53.33 TL’den hesaplanacak. Eğer borcun silinmesi isteniyorsa hem gelir tespitine girilmesi hem de burada ailede kişi başına gelirin asgari ücretin üçte birinden (592,50 TL) az çıkması gerekecek.

GELİR TESTİ YAPTIRMAK İÇİN GEREKENLER

- Advertisement -

Öncelikle Kaymakamlığa gidilip  sosyal hizmetler birimindene başvurulup form alınacak
Kimlik Fotokopisi İkametgah Belgesi (muhtardan yada nüfustan)
Vergi dairesine gidilecek ve bize verilen formda ilgili bir yer doldurtulacak imzalatılacak,
Mahalle muhtarına gidilecek ve bize verilen formda ilgili bir yer doldurulacak imzalatılacak
Bu toplanan belgeler konularak tekrar kaymakamlığa götürülecek.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.