Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Findeks Kare Kod İle Çek Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? Çek Güveni Sorgulaması

9 bankanın birleşmesi ile kurulmuş Kredi Kayıt Bürosu’nun başlatmış olduğu findeks ile finanssal geçmiş öğrenilebiliyor. Şuan da işletme çeklerinin geçmişini denetlemek için findeks kare kod uygulaması getiriliyor.

9 bankanın birleşmesi ile kurulmuş Kredi Kayıt Bürosu’nun başlatmış olduğu findeks ile finanssal geçmiş öğrenilebiliyor. Şuan da işletme çeklerinin geçmişini denetlemek için findeks kare kod uygulaması getiriliyor.

Türkiye’nin sayılı dokuz bankasının ortaklığı ile Kredi Kayıt Bürosu kurulmuştur. Kredi Kayıt Bürosu, işlemlerin güvenirliliğini ve sistemliliğini arttırmak açısından findeks projesini başlatmıştır. 

Finanssal bütün işlemlerinizin kayıt altına alınıp, bankalara ulaştıran sistemin adına findeks diyoruz. Findeks sayesinde kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz. Bu sayede bankalara kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuza bakıp, bankanın krediyi verip vermeyeceği konusunda tahmin yapabiliyorsunuz. 

Findeks kare kod ile çek sorgulama nasıl yapılmaktadır ? Daha önceleri firmanın sizlere verdiği çekin karşılığının olup olmadığını öğrenmek çok zamanınızı alıyordu. Size verilen çeki bankaya götürüyorsunuz, onun ardından banka çekle ilgili araştırma yapıp size dönüş sağlıyordu. Ancak findeks kare kod uygulaması ile çekin geçerliliğini anında kontrol edebilirken, aynı zamanda çeki veren firmanın tüm dökümanlarına ulaşabiliyorsunuz. 

Findeks kare kod uygulaması için adroid işlemci telefona sahip olmanız gerekiyor. İphon cep telefonlarına da bu uygulamayı yükleyip kara kod sorgulamasını yapabiliyorsunuz.

Kare kod uygulaması ile hem kimse mağdu duruma düşmüyor hem de işlerin daha sistematik ve hızlı olmasını sağlıyor. Ayrıca bu uygulama ile şirketin finanssal geçmişini görebilirken size vadedecek şeylerin reel olup olmadığını önceden anlayabiliyorsunuz. 

Dokuz bankanın birleşmesi ile oluşturulmuş kredi kayıt bürosunun başlatmış olduğu findeks programı ile vatandaşlar birçok konuda kolaylık sağlamıştır. Kişisel kredi ödemelerine ilişkin ya da kredi notuna ilişkin bilgileri alabilirken, şimdi de kara kod uygulaması ile vatandaşlara daha güvenilir hizmet verilmesi sağlanıyor. Çek üzerinde zorunlu bulunması gereken kare kod okutularak, çek sahibi firmanın finanssal geçmişini görebiliyorsunuz. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.