Ana sayfa Genel Fazla mesai ücreti ne kadardır Nasıl hesaplanır İşte detaylar

Fazla mesai ücreti ne kadardır Nasıl hesaplanır İşte detaylar

Çalışma hayatının bazı ek çalışma süreleri vardır. Fazla mesai yapan çalışanlara da belli bir ücret ödenir.Fazla mesai ücreti ne kadardır, nasıl hesaplanır?

6
0

Çalışma hayatının bazı ek çalışma süreleri vardır. Fazla mesai yapan çalışanlara da belli bir ücret ödenir.Fazla mesai ücreti ne kadardır, nasıl hesaplanır?

Çalışma hayatı olan her personelin bazı durumlarda iş yerinde fazla mesai yapması gerekir. Çalıştığı fazla mesai kadar belli bir ücreti de  işveren tarafından verilmesi gerektiğinden her işçinin veya memuru fazla mesai parası alma hakkı vardır. Fazla mesai ücretleri 4857 sayılı Kanununa göre bir işçi haftada 45 saatten fazla çalıştırılamaz. Fazla çalıştırıldığı saatlerin ücreti de işçiye ödenmek zorundadır.

Fazla mesai ücreti ne kadardır? Nasıl hesaplanır?

Fazla çalıştırılan her bir saat için saatlik ücretinin yüzde 50’si kadar artırılmış ücret alınır. Diyelim bir asgari ücretli çalışan her bir saat için ortalama alacağı ücret 10,98 TL alması gerekir. Haftada 46 saat çalışan bir işçisinin alacağı maaş ise 1300 değil, 1312 TL olacak. 

Fazla mesai yapan işçi yüzde 50 zamlı ücret alırken, fazla sürelerle çalışma yapan işçi yüzde 25 zamlı ücret alır.

Gün boyu çalışan tüm işçiler belli mesai saatini doldurduktan sonra çalışmaları istendiğinde ek mesai ücretini işveren veya kurum tarafından almaları gerekir. Bu ek ücret işçinin maaş hesabına bir sonraki ay geçiş yapar.

Fazla Mesai Ücreti Hesaplama 2017

Fazla Mesai Ücreti Hesaplama

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here