Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2018

İslami şartlara uygun olarak hizmet veren, sıfır faizli ihtiyaç kredi veren bankalar için içeriğimize göz atmalısınız.

İslami şartlara uygun olarak hizmet veren, sıfır faizli ihtiyaç kredi veren bankalar için içeriğimize göz atmalısınız.

Bankalar, esnafı, girişimciyi teşvik etmek adına faizsiz kredi olanakları sağlamaktadır. Bu noktada kamu bankaları çok büyük bir görev üstlenmektedir. Ancak faizsiz kredi denildiği zaman akla gelen ilk bankalar katılım bankaları olmuştur. Katılım Bankaları, İslam dinine uygun olarak müşterilerine finansman sağlanmaktadır.

Faizsiz kredilerde tüketici sadece aldığı tutarı ödemektedir. Dinen de faiz haram olduğu için pek çok kişi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredi çekebilecek durumda olmasına rağmen çekmemektedir.

- Advertisement -

Katılım bankaları hakkında detaylı bilgiler

Katılım bankaları, faiz oranlarıyla değil de kar oranı ile gelir elde etmektedir. Mal ve hizmet alımları doğrudan bu bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bankaların eline geçen mal ve hizmetler müşterilere satılmaktadır. Böylelikle bankalar belirli bir gelir elde ederek varlıklarını sürdürmektedir.

Din konusunda çok hassas olan bireyler, İslami şartlara uygun hizmet vermekte olan katılım bankalarını tercih etmektedir.

Hangi bankalar faizsiz kredi verir?

Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye’nin ilk faizsiz bankasıdır. Banka müşterileri bankadan ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerini faizsiz olarak çekebilmektedir. Üstelik bankadan işletme için gerekli finansman da sağlanabilmektedir.

Faizsiz konut kredisi sahibi olmak isteyen tüketici Albaraka Türk’e başvuru yapmalıdır. Başvuru onayının gelmesinin ardından Albaraka Türk yetkilisi evi satın alır. Başvuru sonrasında finansman tutarı ve vadeye göre kar oranı belirlenmektedir. Belirlenen bu kar oranıyla konutun müşterilere satışı sağlanır.

Yani Albaraka Türk katılım bankası ile konut kredisi çeken birey faiz yerine bankanın kar payını ödemek zorundadır. Ancak bu işlem faiz adı altında gerçekleşmemektedir.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans, İslami şartlara uygun kredi sağlayan bir diğer bankadır. Türkiye Finans’ın diğer katılım bankalarından farkı, finansmanın daima satıcıya verilmesidir. Öneğin işyerine mal alacak olan bir kişi, faturayı bankaya teslim eder. Böylelikle Türkiye Finans tarafından faturalandırılan bütün mallar satın alınır. Daha sonra ise satın alınan bütün mallar bankanın koyduğu kar oranıyla tüketiciye yeniden satılır.

Faizsiz kredi veren bankalar;

Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Halk Bankası, Denizbank, Odeabank, Garanti Bankası.

Halkbank, işletme sahibi olma planları yapan girişimciler için sıfır faizli kredi sağlamaktadır.

Denizbank otomatik fatura ödeme talimatı veren müşterileri için 1000 TL faizsiz kredi sağlamaktadır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.