Ana sayfa Finans Ev Hanımı Girişimci Kadınlara Devlet Desteği ve Hibe Verilecek

Ev Hanımı Girişimci Kadınlara Devlet Desteği ve Hibe Verilecek

Ev hanımlarının işletme hayallerini gerçekleştirmek için devlet destekleri ve hibe imkanları detaylarına erişmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

6
0

Ev hanımlarının işletme hayallerini gerçekleştirmek için devlet destekleri ve hibe imkanları detaylarına erişmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Günümüzde kadın girişimcilerin ülke ekonomisine kazandırılabilmesi için hibe ve devlet destekleri verilmek için önemli adımlar atılmaktadır. Ülkemizde girişimcilerin çok büyük bir kısmının erkek olduğu dikkatleri çekmektedir. Bu noktada kadınların da ekonomide yer alabilmesi adına daha özel avantajlar sağlandığı söylenebilmektedir.

Devlet kadınlar için pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Sermaye yetersizliği sebebiyle işyeri açamayan kişiler için hibe ve kredi olanakları sağlanmaktadır. Özel sektörde kadınların daha güçlü hale gelebilmesi için büyük bir çaba sarf edilmektedir.

EV HANIMLARINA HİBE DETAYLARI NELERDİR?

İyi bir işletme planına sahip olan ve özel sektörde başarı elde edeceğini düşünen kişilerin sermaye problemini devlet ortadan kaldırıyor. Kendi adına işyeri açmak isteyen ev hanımlarına geri ödemesiz hibe olanağı sağlanmaktadır. Bu noktada yapılacak tek şey, işletme ile ilgili plan hazırlamak ve işin başarılı olacağının kanıtlanmasıdır.

Son zamanlarda evde yaptıkları nakışlar veya bir başka el işi işlemelerle ekonomi elde eden pek çok ev hanımı vardır. Bu kişilerin bir işyerinde gelir elde etmesi ve işini büyütmesi için çaba sarf edilmektedir. Bu anlamda verilen destekler istihdamı artırmak adına da önem taşımaktadır. Sadece kamu kurumlarına değil özel sektör kurumlarına da önemli destekler veriliyor.

İşletme sahibi olmak isteyen ancak bankaların yüksek faiz oranlarıyla sağladığı krediler sebebiyle işletme açamayan pek çok ev hanımı mevcuttur. Bu duruma da noktayı devlet koymuştur. Ev hanımlarının geleceğe yönelik yapacağı bütün yatırımlar için hibe destekleri verilmektedir.

KÜÇÜK ÇAPLI KREDİ UYGULAMASI MEVCUTTUR

Küçük bir işletme açma planına sahip olan, genellikle el işi yapan kadınların tercihi mikro kredilerdir. Bu kredi ile küçük bir işletme açılabilmekte veya bir dükkan kiralanabilmektedir. Yapılacak olan iş için başvuruda bulunan kişinin akrabası olmayan 4 kadın ile başvuru yapılması gerekmektedir.

İşyerine yönelik 3 günlük eğitimler verilecektir. Mikro kredi için belirlenen tutar 1000 Türk Lirası’dır. Bu kredi haftalık olarak geri ödenecektir. 46 hafta vade süresince tutar ödenmelidir. Küçük çaptaki sermayelerden faydalanmak için en az 4 kadın girişimcinin bir araya gelerek iş planı hazırlaması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here