Ana sayfa Finans Esnaflara Kosgeb 2018 Kredi İmkanı

Esnaflara Kosgeb 2018 Kredi İmkanı

İşletme açma veya büyütme planı yapan esnaflar için sıfır faizli KOSGEB kredisi imkanı hakkında bilinmesi gerekenler için haberimizi okumalısınız.

7
0

İşletme açma veya büyütme planı yapan esnaflar için sıfır faizli KOSGEB kredisi imkanı hakkında bilinmesi gerekenler için haberimizi okumalısınız.

KOSGEB, girişimcilik hayalleri olan bütün esnaflar için hibe ve sıfır faizli kredi olanakları sağlamaktadır. İşletme sahibi olmak isteyen ancak yeteri kadar sermayesi olmayanların aklına gelen ilk kurum KOSGEB’dir. Kurum şuana kadar sayısız girişimciyi işletme sahibi yapmış ve Türkiye ekonomisine kazandırmıştır.

Her geçen gün verilen teşviklerin alanı daha da genişlemiş, daha çok girişimci kazandırılmaya başlanmıştır. Üstelik artık sadece yeni işletme sahibi olacaklar için değil, işletmesini büyütmek isteyenler için de olanaklar sağlanmaktadır. Kurum, girişimcilere 50 bin Türk Lirası’na kadar hibe ve 100.000 Türk Lirası’na kadar sıfır faizli kredi imkanı yaratmıştır.

KOSGEB kredisinden faydalanmak ne gibi şartlar aranmaktadır?

Esnaflara 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi sağlanacağına yönelik açıklamalar yapılmıştı. Konuya ilişkin çok hassas bir tutum sergileyen Başbakan Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile görüşmeler gerçekleştirmişti. Ülke bünyesine daha fazla esnaf kazandırmak veya işletmelerin gelişmesini sağlamak adına bu desteklerin verileceği açıklanmıştı. Bu anlamda sermaye yetersizliği yaşayan esnafların mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmaktadır.

Sıfır faizli KOSGEB kredisi almak isteyen esnafların KOSGEB veri tabanına kayıt oluşturması gerekmektedir. Böylelikle esnaflara yönelik verilen 50.000 TL faizsiz KOSGEB kredisi sağlanabilmektedir. KOSGEB’e işletmeye dair bazı belgeler bildirilmelidir. Bunlar ise;

İşletme alanı, işletme statüsü, işletmenin bulunduğu il, vergi no, vergi dairesinin bulunduğu il, kuruluş yılı, SGK sicil numarası.

Bu bilgileri dolduran esnaf, en yakın KOSGEB birimine giderek başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Geri ödeme avantajları nelerdir?

KOSGEB esnafa sağladığı bu kredi için ilk 12 ay herhangi bir geri ödeme talep etmemektedir. Çekilen kredi tutarı ise 48 ay eşit taksitlerle ödenmektedir. Girişimci, dilerse 3 ayda bir ödeme seçeneğinden de faydalanabilmektedir.

İşletmelerin artırılması ve geliştirilmesi adına sağlanan bu destekler için devlet bütçesinden 750 milyon TL ayrıldığı belirtilmiştir.

Girişimciye hibe desteği

KOSGEB’in 32 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılan bireyler geri ödemesiz hibelerden faydalanabilmektedir. Eğitimlerini tamamlayan kişi girişimcilik sertifikasına sahip olacaktır. Üstelik hem eğitimler için hem de sertifika için hiçbir ücret talep edilmemektedir. Daha sonra ise girişimci işletme planını hazırlayarak kuruma teslim etmelidir.

Derslerde proje tanıtımına yönelik yapılması gerekenler dikkate alınmalı ve bunun üzerinden bir tanıtım yapılmalıdır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here