Ana sayfa Finans Esnafa İşsizlik Maaşı için Aranan Şartlar ve Detaylar Belli Oldu

Esnafa İşsizlik Maaşı için Aranan Şartlar ve Detaylar Belli Oldu

Esnaf vatandaşlara özel işsizlik maaşı modeli hazırlanıyor. İflasın eşiğinde olan esnaflara 705-1411 TL arası işsizlik maaşı ödemesi yapılacaktır. İşte işsizlik maaşı için aranan şartlar ve detaylar.

7
0

Esnaf vatandaşlara özel işsizlik maaşı modeli hazırlanıyor. İflasın eşiğinde olan esnaflara 705-1411 TL arası işsizlik maaşı ödemesi yapılacaktır. İşte işsizlik maaşı için aranan şartlar ve detaylar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tüketicilere işsizlik maaşı finanse edilmektedir. Bu anlamda işsizlik sigortası primi ödemesi yapan ve gerekli şartları taşıyan kişilere bu imkan sağlanmaktadır. Şimdi de günümüzde esnaflara işsizlik maaşı atılması için yeni bir model tasarlandı. İçeriğimizde esnafa işsizlik maaşı modeliyle ilgili detaylara yer vereceğiz.

 İŞSİZ ESNAFA 10 AYLIK İŞSİZLİK MAAŞI

İşsizlik maaşı kapsamında esnaflara da sağlanması beklenen bu model işsizlik maaşına benzerlik taşıyacak. Ahilik usulünün baz alınacağı ve iflasla karşı karşıya olan esnafın bu maaştan faydalanabileceği belirtiliyor. Kişiye bu maaş 10 ay boyunca verilecektir.

Yeni modelde ödenecek olan prim tutarına göre aylık maaş değişkenlik kazanmaktadır. Prim tutarına bağlı olarak kişiye 705 TL- 1411 TL arası bir ödeme yapılacaktır. Esnaf Ahilik Sandığı’na kesilmesi planlanan prim ödemesinin yüzde 2 olması beklendiği aktarılmaktadır.

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞINDAN FAYDALANABİLECEK?

Sigortalı mahalle ve köy muhtarları, Bağ-Kur üyeleri esnaflara özel avantajlı işsizlik maaşından faydalanabilecektir. Prim ödemelerinde günlük kazanç esas alınacaktır. Yüzde 2 oranında günlük kazançtan kesinti olacaktır ve bunun yanında yüzde 1 devlet katkısı verilmektedir. Öneğin günlük 35 TL prim kesintisinin yanında 17 TL ilave destek sağlanacaktır.

İflasın eşiğinde olan veya sürekli zarar ettiği için işyerini kapatmak zorunda olan kişilere bu imkan sağlanacaktır. Esnafların sigorta süresi sona erdikten önceki 120 günü dikkate alınmaktadır.

600 gün boyunca işletmesinde faaliyet gösteren ve işsizlik primlerini ödeyenlere 6 ay,

900 gün boyunca aynı işlemi gerçekleştirenlere 8 ay,

1080 gün boyunca işletmesinde hizmet veren ve prim ödemesi yapan kişilere ise toplam 10 ay ödeme yapılacaktır. Ödeme yapılacak olan kişilerin sigortalı olmaması gerekmektedir.

ORTALAMA GÜNLÜK KAZANÇ HESAPLAMASI NASIL YAPILMAKTADIR?

Ahilik Sandığı Fonu için kesintiler yapılacağı az önce belirtilmişti. Bu süreçte işsizlik maaşı alacak kişinin on 4 ay içerisindeki geliri dikkate alınır. Böylelikle ortalama bir kazanç ortaya çıkacaktır. Bu rakamın yüzde 40’ı kadar bir kesinti yapılacaktır.

Ödenecek tutarın brüt asgari ücret tutarının yüzde 80’inin geçemeyeceğinin altı çizilmektedir. Bu da 1411 TL’den daha fazla ödeme yapılmayacağı anlamına geliyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here