Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Esnaf Kredi Borcu Yapılandırma Başvuruları Son Tarih Ne Zaman

Esnaf Kredi Kefalet kredisi borcu yapılandırması başvuruları için son tarih 29 Eylül 2017. Yapılandırma ile ilgili detaylara makalemizden erişebilirsiniz.

Esnaf Kredi Kefalet kredisi borcu yapılandırması başvuruları için son tarih 29 Eylül 2017. Yapılandırma ile ilgili detaylara makalemizden erişebilirsiniz.

Kefalet kredisi borcu olan ve borçlarını maddi imkansızlıklar sebebiyle ödeyemeyen kişiler için yapılandırma yapılacağı açıklamaları yapılmıştı. Bir süredir gündemde olan bu konu sonunda netleşti. Esnaf Kefalet Kooperatifine kredi borcu olan kişiler için yapılandırma başvuruları başlamıştır.

YAPILANDIRMA DETAYLARI NELERDİR?

31 Temmuz 2017 tarihinden önceki borçların yapılandırılacağı belirtiliyor. Ödemenin kolaylıkla sağlanabilmesi için 12 ve 24 ay yapılandırmaya gidilebileceği açıklanmıştır. Borcunu yapılandırmak isteyen esnaflar için başvurular 8 Ağustos 2017’den 29 Eylül 2017’ye kadar sürecek. Bu süre zarfında başvuru yapmayanların yapılandırmadan yararlanamayacağı belirtiliyor.

KEFALET KREDİ YAPILANDIRMASI İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Borcunu tamamen kapatma teminatı veren esnaflardan hiçbir şekilde faiz ödemesi talep edilmeyeceği belirtiliyor. 12 ay taksit imkanından faydalanacak olan esnafların yıllık yüzde 8, 24 ay taksitlendirme yapanların ise yüzde 12 oranında yıllık faiz ödemesi yapacaktır.

15 Temmuz gecesi darbe kalkışması sırasında gazi ve şehitlerinin en yakınları için 48 ay vade yapılacaktır. Hiçbir şekilde faiz uygulamasının da yapılmayacağı belirtiliyor. 2016 yılında kefalet kredisi yapılandırmasından yararlanan kişiler bu yıl başvuru yapmayacaktır. Borç taahhütnamesini herhangi bir şekilde ihlal eden kişiler yeniden başvuru yapabilmektedir.

Esnafların mevcut borçlarını kapatabilmesi ve maddi sıkıntılar yaşamaması için sağlanan bu olanak vatandaşlar için büyük bir fırsattır. Yapılan düzenlemeler çerçevesinde borcunu tamamen kapatmak isteyen kişiler sadece anapara ödemesi yapacaktır.

YAKLAŞIK 1 MİLYON 700 BİN ESNAFA HİZMET VERİLMEKTEDİR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, 29 Eylül’e kadar başvuruların süreceğini açıkladı. TESKOMB’da düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’de yaklaşık olarak 1 milyon 700 bin esnafa hizmet verildiğini açıkladı. 2002 yılı öncesinde yüzde 47 faiz ile kredi sağlandığını belirten Tüfenkçi, şuanda sıfır faiz uygulaması yapıldığına dikkat çekti.

Bakan Tüfenkçi kredi üst limitlerinin 5 bin TL’den 150 bin TL’ye çıkarıldığını vurguladı. Bunun yanında yatırım kredileri için bu tutarın 300.000 TL olduğunu belirtti. 15 Temmuz darbe kalkışması esnasında esnafların ekonomiye sahip çıktığını ekleyen Bakan, esnafa tam destek dedi. Tek ödeme yapacak olan kişilerden faiz alınmayacağı vurgulandı ve bunun yanında 12 aylık basit faiz yapılacağının altı çizildi. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.