Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Erol Parlak Kimdir? Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü

Türkiye’nin gözleri Ankara’ya çevrildi. Ankara’da henüz kurulan Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin rektörlüğüne Erol Parlak atandı. Erol Parlak kimdir merak edildi.

Türkiye’nin gözleri Ankara’ya çevrildi. Ankara’da henüz kurulan Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin rektörlüğüne Erol Parlak atandı. Erol Parlak kimdir merak edildi.

Türkiye’nin başkenti Ankara için çok özel bir yapının oluşumu için devam eden çalışmalar tamamlandı. Bu kapsamda Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi kuruldu ve kurulan üniversitenin ilk rektörü de resmen belli oldu. Ülkemizde sanatsal anlamda akademik çalışmaların güçlü bir şekilde gerçekleştirilebileceği kritik bir kurum olarak çalışmalarına başlayan üniversite, Ankara için ve ülkemizde sanata kendisini adayan ve adayacak olanlar için büyük bir önem arz ediyor. Böylesine spesifik sorumlulukları üzerinde barındıran Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin yönetimine ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istemi ile rektör olarak Erol Parlak atandı. Erol Parlak’ın atamasının gerçekleşmesi ile beraber adı sıkça basında anılmaya başlarken birçok kişi Erol Parlak kimdir merak etti.

EROL PARLAK HAKKINDA:

- Advertisement -

Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinde 1964 senesinde dünyaya gelen Parlak, Ankara’da ilkokul ve lise eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Devlet Konservatuarına 1982 senesinde giriş yaptı. Buradaki eğitimini ise 1986 senesinde başarılı olarak tamamladıktan sonra 1987 senesinde İTÜ SBE’de yüksek lisans eğitimine başladı. Bu aşamada Bozlaklar adlı tezini tamamlayarak yüksek lisansı bitirdi. 90 senesinde TRT İstanbul Radyosu’na yetişmiş sanatçı ünvanı ile giriş yapan Parlak, 98’de buradaki görevinden istifa etmiştir. Doktorasını da 92 senesinde yine İTÜ SBE’de başlatan Parlak, 6 sene boyunca sanatta doktora eğitimini sürdürmüştür ve bu süreçte bağlama ve saz enstrümanları üzerine çeşitli ses tavırları araştırması yaptı. Dolu dolu bir akademik geçmişi olan Parlak şimdi de Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin ilk rektörüdür.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.