Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Engelli Öğrenciler Tüm Sınav Merkezlerinde Sınava Girebiliyor mu?

Prof. Dr. Mahmut Özer engelli vatandaşların tüm sınav merkezlerinde sınava girebilmeleri için çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Detaylar içeriğimizde.

Prof. Dr. Mahmut Özer engelli vatandaşların tüm sınav merkezlerinde sınava girebilmeleri için çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Detaylar içeriğimizde.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınavlar ile öğrenciler üniversiteye geçiş yapabiliyorlar. Sınava girecek olan aday öğrenciler ilk önce Yükseköğretime Geçiş Sınavına tabii tutuluyorlar ve baraj puanı 180 ve üzeri not alan öğrenciler LYS’ye girebiliyorlar. Sınav sisteminde ilk önce temel ağırlık derslerinden sorular barındıran YGS ve ardından öğrencilerin ağırlıklı olarak gördükleri derslere yönelik olarak hazırlanan 4 ayrı aşamalı sınavlardan oluşan LYS’ye giriyorlar. 

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi başkanı Mahmut Özer, 2018 yılı itibari ile uygulamaya yeni bir sistem konulacağını ve bu sistem dahilinde öğrencilere birçok opsiyon tanınacağını ifade etti. Yeni sistemde bilindiği gibi 15 dakika kuralı ilk kez uygulanmıştı. Fakat bu sistemin başarısız olması ve birçok üniversiteye aday öğrencinin sınavı kaçırmaları ve bu durumun öğrencilerin hayal kırıklığı yaşamaları ve umutlarının kırılması nedeni ile bu kuralın yürürlükten kaldırılacağını belirtmişti. Bununla beraber 160 Türk Lirası olan sınav ücretlerinin 120 Türk Lirasına düşürüleceğini duyurdu. Ayrıca değişkenlik gösteren sınav sürelerinin de 180 dakika olarak uygulanacağını dile getirmişti.

- Advertisement -

Üniversiteye geçiş sınavlarında aday öğrenciler 2018 yılında yapılacak sınavların yeni bir sistem dahilinde yapılacağını açıklayan Mahmut Özer, engelli aday öğrencilerin sınav merkezlerinde yaşadıkları sorunlarında giderileceğini açıkladı. Bununla birlikte yeni sınav dönemi için tüm sınav merkezleri engelli öğrenciler için yeni bir düzenleme ile açılacak. Ayrıca açıklamasında engelli öğrenciler için bütün kolaylıkları sağlayacakları ve bunun oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.