Ana sayfa Genel Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır? Ne işe Yarar?

Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır? Ne işe Yarar?

Türkiye nüfusunun 8 milyona yakını engelli vatandaşlardan oluşuyor. 2008 den beri engelli vatandaşlar için verilen Engelli Kimlik Kartı Ne işe yarıyor? Bu kart ile engellilerin hayatının kolaylaştırılması amaçlanıyor.

6
0

Türkiye nüfusunun 8 milyona yakını engelli vatandaşlardan oluşuyor. 2008 den beri engelli vatandaşlar için verilen Engelli Kimlik Kartı Ne işe yarıyor? Bu kart ile engellilerin hayatının kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Engelli bireyler gündelik yaşam ve sosyal yaşam içinde  pek çok sorunla karşı karşıya kalıyor. Engelli birey  yaşantısını devam ettirebilecek , ev hayatına hapsolmadan sosyal hayata katacak kolaylıkların oluşturulması ve geliştirilmesi elzem bir sorun olarak görünüyor. Bu amaçla 2008 tarihinde resmi gazete yayınlarak yürürlüğe giren bir yönetmelikle “Engelli Kimlik Kartı” uygulaması başlatıldı.  

Engelli kimlik kartı ne işe yarar?

 

Bu uygulama ile Engelli Kartı olanlar, engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanabiliyor. Aile Sosyal İl Müdürlükleri’ne başvuru yapıldığında ilgili kimlik kartı kriterlere uyan kişilere verilmektedir. Bu kart, doğustan yada sonradan herhangi bir nedenle %40 oranında engel taşıyan Turkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireylere verilmektedir.

Bedensel, zihinsel, ruhsal , duyusal ve sosyal yeteneklerde %40 oranında yada daha yüksek oranda kaybeden bireyler Aile ve Sosyal İl Müdürlüklerine başvuru yaptıklarında bu kartı alabiliyorlar.  Engelli Kimlik Kartına sahip olan vatandaşlar indirimli  seyahat  hakkı basta olmak üzere ,pek çok hak ve hizmetten yararlanabilirler.  Ağır engellilerin refakatçileri de bu indirimlerden faydalanmaktadır.

Demiryolları,  denizyollarının şehir içi ve şehirlararası hatlarından, belediyelere ve belediye tarafından şirketlere, işletmelere ve belediye tarafından yetki verilen diğer özel şahış ya da şirketlere ait taşıma hizmetlerinden  indirimli ya da ücretsiz yararlanabilmektedirler.

Bununla birlikte; Gelir vergisi indirimden kimlik kartı olanlar sağlık raporu ile faydalanabiliyor. Kimi yerel yönetimlerin alabileceği kararlarla  su bedellerinden indirimli faydalanabilirler. Milli parklara, devlet tiyatrolarına ücretsiz girebilirler. Cep telefonu hizmetlerinden indirimli faydalanabilirler. Engelli kişilerin faydalanacakları haklar, ilgili kurum, kurulus ve yerel yönetimler tarafından çerçevelenmektedir. Kamu ve özel sektör kuruluşları da bu karta sahip kişilere kolaylıklar sağlamaktadır.
KONU İLE İLGİLİ TÜM CEVAPLAR İÇİN TIKLA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here