Ana sayfa Genel Emeklilik Dilekçesi Verdikten Ne Kadar Sonra Maaş Bağlanır?

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Ne Kadar Sonra Maaş Bağlanır?

Emekliliğe hak kazanmış olanların ne zaman emeklilik maaşlarının bağlanacağı sorusu insanların merak ettikleri konulardan biridir. Emeklilik dilekçesi verdikten ne kadar sonra emekli maaşı hesaba yatar? detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

7
0

Emekliliğe hak kazanmış olanların ne zaman emeklilik maaşlarının bağlanacağı sorusu insanların merak ettikleri konulardan biridir. Emeklilik dilekçesi verdikten ne kadar sonra emekli maaşı hesaba yatar? detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İnsanların yıllarca çalışmaları, yaz-kış demeden işlerini takip etmelerinin en büyük etkenlerinden biri de ileride emekli olma arzusudur.Yıllarca çalışıp emekli olmaya hak kazananların ise en çok merak ettikleri konu ise emeklilik için ne zaman başvuruda bulunacakları ve ilk emekli maaşlarını ne zaman alacakları.Bütün bu saruların cevabını ve merak ettiklerinizi açıklayalım.

Öncelikle emeklilik için gerekli olan prim gün sayınızı doldurmanız gerekir.Yaşınız ve sigortalılık sürenizde şartlara uygun ise emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.Dilekçenizi verdikten sonra sıra maaşın ne zaman bağlanacağına gelmiştir. Bu süreç bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterir.Nufüs yoğunluğu fazla olan yerlerde bu süreç daha uzun olabilir.

Emeklilik isteğiniz ,dilekçenizi gönderdiğiniz Sosyal Güvenlik Kurumu incelemeye alır.Bu inceleme sonucunda eğer iilk işe  giriş tarihinize göre ödemeniz gereken pirim,sigortalılık gün sayınız ve yaş şartı da uygunsa emeklilik maaşı bağlama işlemlerine başlanır.Bekleme süreniz bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumunun iş yoğunluğuna göre 1,5 veya 2 ay sürer Mesela büyük şehirlerde kalabalık nufüstan dolayı iş yoğunluğu fazla olmaktatdır. İsatanbul ,

Ankara,, İzmir gibi şehirlere bağlıysanız bekleme süreniz uzayacaktır. .Buda demektir ki  bazı durumlarda bekleme süresi4-5 ay kadarda sürebilir..Tabi bu durum yurt dışı bağlantılı emekli olmak isteyenler için de geçerlidir. .Yine Yurt içinde olupta  değişik Sosyal Güvenlik Kurumlarına bağlı iş yerlerinde çalışmış olanların da bekleme süreleri farklıdır. Çünkü çalıştıkları günleri toparlamak için kurumlar arası haberleşmeler gerekir ki buda biraz zaman alabilir. 

Emeklilik ne zaman başlar? 5510 sayılı kanun kapsamında çalışanların emekli aylıkları,emekliliği talep ettikleri tarihi takip eden ayın başından itibaren başlatılır.Mesela bugün yani 3 ekimde emeklilik talebinde bulunursanız emekli maaşınız 01.11.2017 tarihinden itibaren başlatılır.

Emeklilik işlemlerini tamamlarken eğer SGK emeklilik formunda maaş almak istediğiniz bankayı belirtirseniz maaşınız o bankaya yatırılır.Fakat başvuru formunda banka ismi bildirmezseniz bu durumda ilk emekli maaşınız Ziraat Bankasına gönderilir.Daha sonra dilerseniz emekli maaşınızı istediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz.Emekli maaşlarınızı ayın hangi gününde alacağınız bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumlarına göre değişiklik gösterir.Emekli sandığından emekli olmaya hak kazanan memurlar maaşlarını her ayın başında alırlar.SSK dan emekli maaşı alacak olanların maaş alacakları tarih ise SSK tahsis numarası ve bağkur sicil numarasına göre değişir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here