Ana sayfa Finans EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT İptali Nasıl Yapılır?

Bankalar arası para transferi olarak bilinen EFT süreci itibariyle en yaygın bankacılık işlemidir. EFT süreci gerçekleşirken iptal için az da olsa zamanınız var. Peki eft iptali nasıl yapılır?

4
0

Bankalar arası para transferi olarak bilinen EFT süreci itibariyle en yaygın bankacılık işlemidir. EFT süreci gerçekleşirken iptal için az da olsa zamanınız var. Peki eft iptali nasıl yapılır?

Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT, bankacılık sisteminde bankalar arasında gerçekleşen para transferlerinin adıdır. Bankanın kendi şubeleri arasında gerçekleşen havale işlemi anlık olarak gerçekleşmektedir. Havaleden farklı olarak elektronik fon transferi iptal edilebilen bir transfer sürecidir. Çünkü ödeme emri ve tahsilat aşamaları karşılıklı banka onayları ile gerçekleşmektedir. eft iptali ise yapılması zor olmayan ancak bazı aşamaların uygulanmasını gerektiren bir iştir.

EFT, bankalararası para havalesidir aslında ve bu telefon, intenet bankacılığı, atmler ve şubelerden gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Ancak bazen dikkatsizlik veya başka nedenlerden dolayı hatalı EFT  gerçekleştirilebilir. Bu durumda ise kişi bir an önce -bu süre genel müdürlük transfere onay vermeden öncesidir çünkü onayın verilmesi paranın hesaba kesin olarak geri dönüşsüz aktarılması demektir- işlem iptalini gerçekleştirmelidir. Transferi yönettiğiniz telefon veya intenet bankacılığının EFT İPTALİ başlığını içeren bölümüne erişerek iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ATM’den yapılan bir işlemse yine tuşlamaları takip ederek iptal seçeneğine ulaşabilirsiniz. Şubeden yapılan işlemlerde ise vezneden yardım alabilirsiniz.
 

Eft Nedir? Eft Saatleri Kaçtır?

Açılımını yukarıda da belirttiğimiz gibi e-Fon Transferi’nin kısaltmasıdır ve bankalar arası hesapların para transfer ettiği işlem olarak bilinir. Eft saatleri, işlemin onay gerektirmesi nedeni ile mesai saatleri içinde gerçekleştirilir. Bu süre 17:30’a kadar sürse de onay bazen geciktiğinde paranın hesaba transferi ertesi güne devrolabilmektedir. Bu anlamda sabah erken saatleri ve öğlen saat 16:00’a kadar işlemi yapmış olmakta fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here