Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

e-SIM Nedir? Nasıl Çalışır? e-SIM Yavaş Yavaş Tüm Telefonlara Uygulanacak!

Teknolojinin gelişmesiyle cep telefonlarında yer alan SIM kartların yerini e-SIM’ler alacağa benziyor. Boyutu, işlevsel özelliği ile oldukça avantajlı olan e-SIM’in yavaş yavaş tüm telefonlar da uygulanması bekleniliyor.

Teknolojinin gelişmesiyle cep telefonlarında yer alan SIM kartların yerini e-SIM’ler alacağa benziyor. Boyutu, işlevsel özelliği ile oldukça avantajlı olan e-SIM’in yavaş yavaş tüm telefonlar da uygulanması bekleniliyor.

Cep telefonların ilk çıktığı  dönemlerde SIM kartların boyutları akıl alm derecede büyüktü. Elbette ki bu telefonların o zaman ki boyutuyla da ilgili olabilir. Ama teknoloji geliştikçe telefonlar küçüldü ve içerisinde ki SIM kartlarda boyut değiştirdi. Her geçen zaman diliminde teknolojini gelişmesi telefonlara yeni özelliklerin eklenmesi, alan kazanılması, o devasa büyüklükten minimizeye inme gayreti sonucunda sırta SIM kartların telefonlarda kapladıkları alanlardan tasarruf yapmaya geldi. Hem alan hem de teknolojinin bu kadar ilerlemesi dolayısıyla kart taşımanın önüne geçilmesi için e-SIM kartlar üretilmeye başlandı.  

Peki e-SIM nedir. Nasıl kullanılır. 

- Advertisement -

E-SIM‘in boyutu 5 mm uzunluğunda ve 5 mm genişliğindedir. Evrensel Entefre Devre kartı olarak bilinen e-SIM diğer kartlara göre boyutsal olarak oldukça küçüktür ve telefonların içinde ki ekran kartlarına lehimlenmiş bir vaziyette bulunur. Daha önce kullanmış olduğunuz çıkarılıp takılabilen bir SIM kart ile aynı işlevi görmektedir. e-SIM’i IPhone ve Samsung uygulama evresine geçmekte ve bununla beraber diğer telefonlarda bu işlemi telefonlarına özellik olacak alacaklardır. E-SIM’in özelliklerinde uzaktan hazırlanma özelliği bulunması telefonlarınızı aktifleştirmekte önemli bir yere sahip olacaktır. Telefonda ki ayarlarımızı kullanarak hangi operatörü kullanmak istiyorsak onu seçerek telefonumuzu kullanmaya başlayabiliriz. Bu yıl düzenlenen Mobil Dünya Kongresinde e-SIM üzerine bir operatörün kodunu tarayarak aktif hale getirdiklerini dile getiren yetkililer birçok telefonu aktif hale getirmek için bu uygulamayı gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Artık telefonlarımızda takılı olan SIM kartlarını kullanmak zorunda kalmayacağız. Bunu yerine her cep telefonunda ana kartta bulunan e-SIM kartlara kullanmak istediğimiz operatör direk olarak tanımlatılıp anında görüşemeye başlanabilecek. Uzun süre bekleme gibi bir söz konusuda olmayacak. Telefonunuza tanımlandığı anda konuşmaya başalyabileceksiniz. Bu uygulamanın sadece telefonlarda değil bilgisayarlarda arabalarda ve birçok üründe de farklı amaçlarla kullanılması bekleniliyor. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.