Ana sayfa Eğitim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Almayan Aday Öğrenciler Hangi Soruları Cevaplayacaktır?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Almayan Aday Öğrenciler Hangi Soruları Cevaplayacaktır?

Sınav sistemine ilgili kafa karıştıran bir soru da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde çıkacak sorulara ilişkin gelmiştir. Adaylar bu soruları çözmekle mükellef değildir. Eski sistemin özelliği aynen geçerlidir.

5
0

Sınav sistemine ilgili kafa karıştıran bir soru da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde çıkacak sorulara ilişkin gelmiştir. Adaylar bu soruları çözmekle mükellef değildir. Eski sistemin özelliği aynen geçerlidir.

Milyonlarca öğrencinin üniversiteye yerleşmek için gireceği sınav sistemi değişince, akıllara birçok soru takıldı. 

Bu yıl ilki yapılacak yeni sınav sistemi 2 oturum halinde gerçekleştirilecek. Adaylar ilk oturumda sadece Türkçe ve matematikten sınava girecekler. Yani öğrencilerin temel yeterlilikleri ölçülecek. Gerekli puanı alan öğrenci 2. oturuma girebilecek. Baraj sistemi uygulanan sınavda 180 puan barajını aşan öğrenci YKS’e girmeye hak kazanacak.

Eğitim sistemimizde sınava girenler arasında bölüm farklılıkları halen devam etmektedir. Sözel, sayısal ve eşit ağırlık bölümünden oluşan eğitim sisteminde sınavlar da bu formatta yapılacak. Gelecek olan ilgili dersten sorular bu bölümlere dağıtılacak. Daha önceki sistemde öğrenciler ilk oturumda birçok dersten sınav olurken şimdi ki sistemde öğrenci ilgili alan sınavına tabi tutulacak.

Birçok dersin sorularının bölümlerden alınması da kafa karıştıran bir sorun olarak kaldı. Birçok alan ilgili tarih sorularından ya da coğrafya sorularından muaf tutuldu.

Bir başka kafa karıştıran soru ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine yönelik çıkacak sorulardan geldi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almayan öğrencinin ilgili sınavda bu soruları çözmeye zorunlu bırakılacak mı?

Bir önceki sistemde yani YGS-LYS’deki gibi öğrenci felsefe sorularını cevaplandırmak zorundadır ancak din kültürü sorularını cevaplandırmaya zorlanmayacaktır. Din kültürü dersine ilişkin ekstra bir değişiklik yapılmamıştır. Sözel-2’den sınava girecek adayların karşılaşacağı derslerde felsefe grubunu çözmekle yükümlü tutulmuşlardır. Din kültürü dersi ise tercihe bırakılmıştır. 12 sorudan oluşan felsefe grubu soruları çözülecektir. Aynı zamanda YÖK, sözel-2’ye 5 tane daha soru ve cevap eklemiştir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here