Ana sayfa Genel Devlet Yaşlı, Yoksul, Hasta ve Evde Bakım Yapanlara Aylık Maaş Ödemesi Yapıyor!...

Devlet Yaşlı, Yoksul, Hasta ve Evde Bakım Yapanlara Aylık Maaş Ödemesi Yapıyor! Ödeme Almak İçin Kimler Başvuru Yapabilir?

Devlet tarafından yaşlı, hasta ve yoksullara gerekli şartları yerine getirmeleri dahilinde bunlara bakanlara maaş bağlamaktadır.

5
0

Devlet tarafından yaşlı, hasta ve yoksullara gerekli şartları yerine getirmeleri dahilinde bunlara bakanlara maaş bağlamaktadır.

Devlet tarafından yaşlı, hasta ve evde bakım yapanlara aylık maaş ödeniyor.

Bakıma muhtaç birçok yaşlı, hasta ve yoksul insan var. Bazı aile nedenlerden dolayı aile tarafından dışlanıp bakılmayan yaşlılar ya da özel sebeplerden dolayı çalışamayan yoksullara yardım eden ve onlara bakan kişilere devlet, muhtaç durumda kalmasınlar diye ve özendirme amaçlı bakan kişilere maaş bağlıyor. 

Peki bu durumda kimler maaş alabilir?

Devlet tarafından teşfik ve destekleme amaçlı yaşlı, hasta ve yoksullar zor durumda kalmasınlar diye, bu kişilere bakanlara para ödüyor.  Aylık geliri 424 TL’nin aşağısında olan yaşlılar ve yoksullara, eşinden ayrılmış ya da eşi ölmüş dullara devlet tarafından maaş bağlanmaktadır. 

Bu maaşa başvuru yapabilmek için 65 yaşından büyük olmaları ve aylık gelirlerinin 424 liranın aşağısında olanlar faydalanabilmektedir. Bu maaştan yararlanmak isteyen vatandaş bulundukları ilçenin ya kaymakamına ya da yetkili vakıflara başvuru yapara bu maaştan faydalanabilir. Başvurusu kabul edilen kişilere devlet üç ay da bir 755 TL öemektedir. Bu maaş 2018’de 812 TL olacaktır. 

Devlet evde engelli bakan kişilere de maaş bağlamaktadır. Ancak bu maaşı alabilmenin şartları da vardır. Özre sahip kişinin tam teşekküllü bir hastaneye gidip muhayane olması gerekmektedir. Özür durumunun yüzde 50 olması ve ağır engelli kısmında evet yazısının yazması gerekmektedir. Aynı zamanda engelli maaşı alacak kişiler aynı evde yaşayan bireyler aylık geliri kişi başına bölündüğünde kişiye düşen mablağanın 847 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Bu durumu sağlayan kişilere devlet aylık 1027 TL maaş bağlamaktadır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here