Ana sayfa Genel Devlet Define, Hazine Bulana Ne Kadar Pay Veriyor?

Devlet Define, Hazine Bulana Ne Kadar Pay Veriyor?

Define arayan kişiye devlet bulduğu defineden belirli oranlarda pay vermektedir. Ama bunun için devletin belirlediği kriterlerde define arayışı yapmanız gerekir.

7
0

Define arayan kişiye devlet bulduğu defineden belirli oranlarda pay vermektedir. Ama bunun için devletin belirlediği kriterlerde define arayışı yapmanız gerekir.

DEFİNE BULANA  DEVLETTEN PAY

Ülkemizde define arama işlemleri yasal yollarla yapıldığı gibi yasal olmayan yollarlada yapılmaktadır. Yasal yol ile yapılan definelerde kişi bulduğu defineden belirli oranlarda pay almaktadır. Ama bunun için öncelikle define aramak için ruhsat almanız gerekiyor. 1 yıl geçerli olan bu ruhsat ile arama yapabiliyorsunuz. Arama yapılacak yeri belirlediğiniz zaman bakanlığa başvuru yapıp arama işlemleri başlatılıyor. Arama sonucundan elde ettiğiniz para, altın, değerli eşya gibi maddelerden devlet size belirli oranlarda pay veriyor.

DEVLET PAYI NE KADAR

Devletin define arayana pay vermesi belirli kriterlere göre, oranlarda değişimlere neden olmaktadır. Eğer kişi yasal yollarla define arayışı yapıyosa ve bunu kendi arazisinde yapıyorsa bulduğu değerli eşya öncelikle Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından değer tespiti yapılacaktır. Yapılan değer tespiti sonucunda defineyi bulan kişiye % 50 oranında pay verilir geriye kalan % 50 ise devletin hazinesine aktarılır. Kişi defineyi kendi arazisinde değilde özel bir arazide bulduysa o zaman definenin değerinin % 40’ı bulan kişiye % 50’si devlet hazinesine % 10’u ise arazi sahibine verilir. Define anlaşması devlet ile bu şekilde yapılmaktadır. Eğer devlet izni olmadan define bulduysanız bu defa devletin vereceği pay değişiklik arz edecektir. Bu bakanlığın değerlendrilmesi sonucu belirlenir. Şikayet edildiyseniz ve define bulduysanız bu defa hakkınızda cezai işlemler uygulanacaktır. Define arama işlemleri yasal ortamda yapılmalı ve arama ruhsatı alınmadan define aranmamalıdır. Aksi takdirde maddi cezalarla birlikte hapis cezaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here