Ana sayfa Genel Dava açmadan önce arabulucuya başvurmak zorunlu mudur?

Dava açmadan önce arabulucuya başvurmak zorunlu mudur?

İş Mahkemeleri Kanunu ile ilgili tasarı Resmi Gazete'de yayınlandı. Dava açmadan önce arabulucuya başvurmak zorunlu mudur? detaylar ve daha fazlası yazımızda.

5
0

İş Mahkemeleri Kanunu ile ilgili tasarı Resmi Gazete’de yayınlandı. Dava açmadan önce arabulucuya başvurmak zorunlu mudur? detaylar ve daha fazlası yazımızda.

İş Mahkemeleri Kanunu 25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazete yayınlandı. İçeriğimizde kanun arabuluculuğuyla başvurma zorunluluğuyla ilgili detaylara yer vereceğiz.

ARABULUCULUK SİSTEMİ NEDİR?

Arabuluculuk, sistemin amacıyla işçinin ve işverenin yaşadıkları sorunları arabulucularla çözüme kavuşturmaktadır. Arabuluculuk sisteminin amacı, yargı yoluna gitmeden önce yaşanan uyuşmazlığın kısa sürede en az maliyetle çözülmesidir.

BAŞVURU YAPMAK ZORUNLU MUDUR?

Dava açılmadan önce arabulucuya başvurma şartı 01.01.2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. Ancak yılbaşına kadar açılan davalarda arabulucuya başvuru yapmak zorunlu değildir.

BAŞVURUYLA İLGİLİ DETAYLAR

İş sözleşmelerinin feshinin tebliğinden itibaren 1 ay içinde arabulucuya başvuru yapılmalıdır. Arabulucu atanması 3 hafta içinde gerçekleşmektedir. Ancak zorunlu durumlarda atama 1 hafta uzatılabilmektedir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here