Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Çocuk (bebek) bakıcısı aylık maaşları ne kadardır? 2019 Yılı bakıcı maaşları

Kadınların iş hayatında aktif rol oynamasıyla çocuk bakıcıları zorunlu hale gelmiştir. Çocuk bakıcıları, bebek bakıcıları yani dadılar ne kadar maaş alıyorlar, para kazanıyorlar? Bebek bakıcılarının aylık, yeni, güncel maaşları ne kadardır? Bakıcılar için verilen tutarlar ve detayları içeriğimizde yer alacak.

Kadınların iş hayatında aktif rol oynamasıyla çocuk bakıcıları zorunlu hale gelmiştir. Çocuk bakıcıları, bebek bakıcıları yani dadılar ne kadar maaş alıyorlar, para kazanıyorlar? Bebek bakıcılarının aylık, yeni, güncel maaşları ne kadardır? Bakıcılar için verilen tutarlar ve detayları içeriğimizde yer alacak.

Kadınlar artık iş hayatının her alanında yer alabilmektedir. Bazı mesleklerde kademeli olarak yer alsalar bile artık hemen hemen bütün iş gruplarında kadınları görmek mümkün. Siyasette, televizyon sektöründe, tiyatroda, kamuda ve hatta özel sektördeki bütün mesleklerde kadınlar çalışabilmektedir. Bundan dolayı da bebek bakıcıları çocuklu ailelerde bir zorunluluk haline gelmektedir. Çünkü aile fertleri çalışmaktayken, çocuğa bakacak bir kimsenin olması gerekmektedir. Bundan dolayı da anne ve babanın yoğun çalışma saatleri sebebiyle ayıramadığı vakitte, bebek bakıcıları devreye girmektedir.

Çocukların bu süreçteki eğitimlerini üstlenen bebek bakıcıları, çocuk gelişiminde büyük bir rol üstlenmektedir. İlerleyen yıllarda önemi daha da artacak olan bakıcılık mesleğinde bilgili olmak büyük bir öneme sahiptir. Nihayetinde küçük bir çocuk kendi ihtiyaçlarını gideremeyeceği için onun ev ve oyun arkadaşı olacak bir bakıcı olması şarttır. Bir meslek haline gelen bu iş için de ebeveynler belli bir miktarda ödeme yapmaktadır. Çalışma koşuluna göre tutarlar değişkenlik göstermekte olsa da genellikle fiyatlar ortalama olarak aynıdır.

Çocuk Bakıcıları Ne Kadar Maaş Alır?

Türkiye’de çalışma izni alamayan kadınların bazıları bakıcılık mesleği yapmaktadır. Türk ebeveynler de yabancı bakıcıları yabancı dil bilmesi açısından tercih etmektedir. Tabii bu durum da doğal olarak bakının aldığı ücrete de yansımaktadır. Çünkü çocuk evde bakıcı ile beraber olduğunda yabancı dil kelimeler duyacağından aynı anda iki dil öğrenebilmektedir. Bu da çocuğun zeka gelişiminde ve hayata daha hazır olmasında hayati önem taşımaktadır.

Türk yatılı bakıcılar yatılı olarak çalıştığında ortalama olarak 2900-3000 TL veya üzerinde bir ücret almaktadırlar. Yatısız olarak çalışan Türk bakıcılara ise ortalama 2000 TL veya daha yüksek bir ücret verilmektedir. Yabancı bakıcıların ücretleri konusunda ise ayrı bir parantez açmak gerekmektedir.

Yabancı Bakıcılar Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Yabancı bakıcıların Türkçenin yanında farklı bir dil bilmesi önem taşımaktadır. Aynı zamanda Türk gelenek ve göreneklerini biliyor olması çocuğun gelişiminde etkili olacaktır. Bazı yabancılar bu konuda özel eğitimler almakta ve çocuk bakmak konusunda kendini yetiştirmektedir. Nitelikli bir personel olan bazı yabancı bakıcıların ebeveynlerden talep ettiği maaş da yüksek olabilmektedir.

Kadınlar doğum yaptıktan sonra devlet, çocuk belli bir yaşa gelene kadar izin vermektedir. Üstelik kadınlar bu süreçte bir dönem de çalışma saatlerini çocuğuna göre ayarlayabilmektedir. Uzun süreli çalışma temposu içerisinde olmayan ebeveynler yarı zamanlı bakıcı arayabilmektedir. Bundan dolayı da bakıcılık mesleği part time olarak da yapılabilen bir iştir. Yabancı bakıcıların maaşlarına gelecek olursak da bu tutarlar genellikle 800-1000 dolar veya daha yüksek bir miktar olabilmektedir. Ancak bakıcının kabiliyetlerine göre de bu tutar azalıp artabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.