Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Çırakların Maaşlarını Devletin Karşılaması İçin Gerekli Şartlar Neler?

Çırak maaşları konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi açıklamalarda bulundu.

Çırak maaşları konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi açıklamalarda bulundu.

Ülkemizdeki en büyük problem olarak gözüken işsizlik ile alakalı olarak devlet tarafından bir çok çalışma yapılmaktadır. Bu seneki işsizlik oranının geçen senekine oranla artış gösterdiği biliniyor. Bunun ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir çok kurum ve kuruluşa seslenmiş ve kendilerinden ekstra bir kadro açılmasını ve istihdam yapılmasını istemişti. Bu çağrıya olumlu yanıt veren firmalar ile birlikte binlerce kişi istihdam edilmiş idi. Ancak devletin işsizlik konusunda tek çalışması bu değildi. Yetersiz olarak görülen bu işlem ile ilgili olarak daha fazla neler yapılabileceği tartışılmaktaydı.

İş konusunda vatandaşlara en fazla istihdam sağlayan kurumlardan birisi de İŞKUR’dur. İŞKUR  bünyesi ile birlikte devlet bir çok kişiye iş imkanı sağlamakta ve aynı zamanda işverenlere de kolaylık sağlamaktadır. İŞKUR’a başvuran bir çok kişi kendi meslekleri dahilinde firmalarda işe girmektedir. Bu kişilerin maaşları işe girdikleri kurum tarafından değil İŞKUR tarafından asgari tutarda ödenmektedir. Eğer işverenler maaş konusunda ekstra bir katkıda işçilerine bulunmak isterlerse bulunabiliyorlar. 

- Advertisement -

Bir diğer iş imkanı sunan kurum ise KOSGEB olarak bilinmektedir. KOSGEB ile birlikte girişimci kişiler isteklerini gerçekleştirebilmektedir. KOSGEB’in girişimci kişilere belirli şartlar altında 50 bin TL tutarında hibe sağladığı ve isterlerse 100 bin TL tutarında kredi imkanı da sağlanmaktadır. Aynı zamanda KOSGEB girişimci adaylarına kurs imkanları da sunmaktadır.

Ülkemizdeki üniversite mezunu sayısının oldukça artması ile birlikte ara eleman eksiği içinde bulunduğu pek çok kişi tarafından dile getirilmişti. Özellikle esnaf kesimi çırak bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını sıkça belirtmektedir. Devletin de bu konuda bilgi sahibi olduğu da Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından dile getirildi. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yaptığı açıklamada esnafa çırak maaşları konusunda bilgi verdi. Esnafların çıraklarını kendi bulup getirdikleri takdirde maaşlarının devlet tarafından verilmesinin gündemde olduğunu açıkladı. Yapılan açıklama ile birlikte esnaflara ne kadarlık bir destek sağlanacağı henüz belirtilmedi. Hükümetin en fazla faydayı esnafa nasıl sağlayacağı üzerine gerekli görüşmelerin ve çalışmaların yapılacağını da belirten Tüfenkçi konunun titizlikle el üstünde tutulduğunu da belirtti.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.