Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

Çipli Kimlik Kartı Almak için Gerekli Evraklar Neler?

Ülkemizde yeni yürürlüğe giren Çipli Kimlik Kartı sistemine herkes geçiş yapabilmekte. Peki bu sisteme geçebilmek için hangi evraklar gerekli?

Ülkemizde yeni yürürlüğe giren Çipli Kimlik Kartı sistemine herkes geçiş yapabilmekte. Peki bu sisteme geçebilmek için hangi evraklar gerekli?
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları artık çipli sisteme geçiyor. Çipli Kimlik Kartı kullanılarak artık hem daha güvenli hem de daha pratik işlem gerçekleştirmek mümkün olacak. Kimliğin tanınması için manyetik bir çipe sahip olacak kartların ayrıca  otobüs, metro, tramvay gibi toplu taşımaların kullanımında gişelerde kullanılabileceği de biliniyor. Avrupa’da bir süre önce tüm ülkelerde kullanılmaya başlanan bu sistem Türkiye için de önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Nüfus müdürlüklerine şimdiden 2 milyon kişinin başvurmuş olması ise kurumlarda yoğunluğa neden oldu.

Nüfus müdürlüğünün şimdilik 750.000 kimlik kartının basıldığını açıklamasının ardından kurumlara gidilmeye başlandı. Nüfus müdürlükleri bu nedenle Cumartesi ve Pazar günleri de açık olacak. Çalışmalar son hızla sürerken vatandaş ise yeni çipli kimlik kartını edinebilmek için hangi evraklara sahip olması gerektiğini merak etmeye başladı. Başvuru için son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus beyanıı sağlayabilmek için nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi tanıtıcı bir belgeye ihtiyaç duyulmaktadır.
 

Çipli Kimlik Kartı Son Süre Ne Zaman?

- Advertisement -

Yeni kimlik kartlarına geçişte bir son tarih henüz bulunmamaktadır. Kişiler çipli yeni kimliklerini alana kadar eskisi geçerli olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.